Od 1 stycznia 2016 przegrywający proces zapłacą więcej

Leszek Bloch12 listopada 20154 komentarze

Od 1 stycznia 2016 – za sprawą nowym rozporządzeń zaczną obowiązywać nowe, wyższe stawki za czynności radców prawnych i adwokatów.

Jako novum można wskazać odrębne rozporządzenia regulujące stawki w tzw. „sprawach z urzędu” i odrębne w tzw. „sprawach z wyboru”. Zauważalnie – wzrosną stawki w sprawach z wyboru 🙂 przy czym do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe do czasu zakończenia postępowania w danej instancji.

Jako kolejne novum można odnotować  że koszty sprawach rozpoznawanych w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym, postępowaniu nakazowym oraz europejskim postępowaniu nakazowym będą zasądzane w wysokości 75% stawki w postępowaniu zwykłym. (dotychczas stawki w tych postępowaniach były równe zasądzanym w trybie zwykłym). Pewnego rodzaju sankcją finansową dla zaskarżających takie nakazy jedynie dla przeciągnięcia postępowania jest zapis zgodnie z którym w przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu lub zarzutów, opłatę ustala się na zasadach ogólnych (czyli pozwany który nie zaskarży nakazu otrzyma rabat 25%).

Stawek przewyższających minimum (do sześciokrotności nie więcej jednak niż wartość przedmiotu sprawy) ,można będzie żądać w sprawach uwaga: wymagających przeprowadzenia rozprawy” jeśli uzasadnia to:

 • niezbędny nakład pracy radcy prawnego, w szczególności poświęcony czas na przygotowanie się do prowadzenia sprawy, liczba stawiennictw w sądzie, w tym na rozprawach i posiedzeniach, czynności podjęte w sprawie, w tym czynności podjęte w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu;
 • wartość przedmiotu sprawy;
 • wkład pracy radcy prawnego w przyczynienie się do wyjaśnienia okoliczności faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, jak również do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia istotnych zagadnień prawnych budzących wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie;
 • rodzaj i zawiłość sprawy, w szczególności tryb i czas prowadzenia sprawy, obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w szczególności dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lub biegłych sądowych, dowodu z zeznań świadków, dowodu z dokumentów, o znacznym stopniu skomplikowania i obszerności.

Przykładowe stawki minimalne w sprawach cywilnych biorąc pod uwagę wartość przedmiotu sprawy od przyszłego roku będą wynosić:

1) do 500 zł – 120 zł; (dotychczas 60 zł)

2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 360 zł; (dotychczas 180 zł)

3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 1200 zł; (dotychczas 600 zł)

4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 2400 zł; (dotychczas 1200 zł)

5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 4800 zł; (dotychczas 2400 zł)

6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 7200 zł; (dotychczas 3600 zł)

7) powyżej 200 000 zł – 14 400 zł. (dotychczas 7200 zł)

Szczegóły w: Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych z dnia 22 października 2015 (Dz.U. z 2015 poz. 1804)

Dodam, że stawki te „stały w miejscu” od kilkunastu lat i szczególnie w sprawach o niskich wartościach przedmiotu sporu stawiennictwo pełnomocnika na rozprawie generowało koszty wyższe aniżeli zasądzane.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog 12 listopada, 2015 o 08:39

  No wreszcie wchodzą zmiany. Tak na prawdę uderzały one nie w pełnomocników a ich klientów. Płacili więcej niż dostawali zasądzonych kosztów procesowych. Mam jednak pytanie. Czy historia się powtarza i stawki są określone kwotowo czy również jest mowa o jakiejś waloryzacji? Jeżeli nie, to za kilka lat znów realna wartość tych pieniędzy będzie się zmniejszać.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 12 listopada, 2015 o 09:24

  Stawki określone są kwotowo. Wzmianki o waloryzacji nie znalazłem. Waloryzacji kosztów sam nie ćwiczyłem ale spotkałem kiedyś radcę prawnego który twierdził że wnosił o zasądzenie zwaloryzowanych kosztów i mu je niekiedy zasądzano.

  Odpowiedz

  Zbigniew Korsak 12 listopada, 2015 o 20:20

  Nareszcie 😉
  12 lat czekania na ruszenie stawek. W szczególności że sędziowie do tej pory nie kwapili się do zasądzenia wielokrotności stawek podstawowych. Nawet przy wieloletnich i trudnych procesach.
  Większość stawek generalnie 100 % w górę.
  W rozporządzeniu nie znalazłem mechanizmu waloryzacji rocznej. Podobno KIRP na to naciskała na etapie prac projektowych.
  Dobre i to co jest!
  Zbigniew Korsak

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 12 listopada, 2015 o 20:55

  Waloryzacja przydałaby się aby nie czekać kolejnych 12 lat – ale dobre i to – chociaż w większości moich spraw (nakazy) będzie to 75%.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: