Od dzisiaj ograniczenia w wyborze komornika

Leszek Bloch08 listopada 20154 komentarze

W dniu dzisiejszym weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji nieco ograniczająca wierzycielowi wybór komornika. Uspokajam, że nie powinno to być ze szkodą dla wierzycieli (przynajmniej w założeniu ustawodawcy – gorzej jeśli „coś” się zadzieje między odmową wszczęcia przez komornika wybranego a ponownym wszczęciem u innego komornika”)

Precyzyjnie rzecz ujmując obowiązująca od dnia 8 listopada 2015 r. nowela nie zakazuje dokonania wyboru wierzycielowi a nakazuje komornikowi wybranemu przez wierzyciela wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli:

1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy; (warunek ten obowiązywał dotychczas)

2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła35%; (warunek ten obowiązuje od 8 listopada 2015)

3) wpływ wszystkich sprawa w danym roku przekroczył 10000 (warunek ten obowiązywać będzie od 1 stycznia 2016)

Zmiana ma na celu usprawnienie egzekucje i przeciwdziałanie swoistej monopolizacji rynku ku przez największe kancelarie komornicze „przerabiające” nierzadko po kilkaset tysięcy spraw rocznie. Można sobie wyobrazić, że przy takiej ilości spraw egzekucja sprowadzała się do pracy za biurkiem i wysyłaniu zajęć zaś czynności terenowe były przeprowadzane sporadycznie. Siłą rzeczy % umorzeń był w takich kancelariach wysoki jednak sama ilość spraw zabezpieczała ich rentowność.

Na marginesie dodam, że sam się kiedyś zdziwiłem po wysłaniu na początku roku wniosku egzekucyjnego do komornika właściwego miejscowo mającego kancelarię w mieście powiatowym województwa mazowieckiego – gdzie zwrotnie otrzymałem sygnaturę z numerem przekraczającym 10000 podczas gdy znane mi, często wybierane przez wierzycieli i dobrze funkcjonujące kancelarie komornicze w „moim” mieście wojewódzkim w całym roku nie przekraczają liczby 5000 spraw.

Podsumowując nowe i przypominając dotychczas obowiązujące zasady:

 • Rewirem komorniczym jest obszar właściwości sądu rejonowego przy którym działa komornik.
 • Komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego ale wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium RP, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości
 • Egzekucję z nieruchomości może prowadzić tylko jeden z komorników działających przy sądzie rejonowym w obszarze którego położona jest nieruchomość
 • W przypadku dokonania przez wierzyciela wyboru komornik może działać poza obszarem swojego rewiru komorniczego.
 • Komornik który jest właściwy miejscowo nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji lub wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia
 • Komornik wybrany przez wierzyciela nie może odmówić wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności, jeżeli byłyby prowadzone w obszarze właściwości sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir.
 • Komornik wybrany przez wierzyciela odmawia wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności jeżeli1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła35%; lub (od 1 stycznia 2016) 3) wpływ wszystkich sprawa w danym roku przekroczył 10000 
 • W przypadku odmowy wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komornika, komornik wydaje postanowienie, które doręcza się tylko wierzycielowi.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 9 listopada, 2015 o 07:30

  Wniosek jest taki że wysyłając do komornika sprawę warto najpierw zadzwonić czy można. W niektórych przypadkach odmowa wszczęcia egzekucji a tym bardziej zabezpieczenia może być dla wierzyciela bardzo kosztowna, np. przy wyzbyciu się majątku przez dłużnika.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 9 listopada, 2015 o 10:03

  Tak najlepiej upewnić się przed i to nie tylko ze względu na nowelizację ale aby np: uniknąć na starcie zbiegu egzekucji.

  Odpowiedz

  Anna 17 października, 2017 o 20:09

  Witam,
  Mam pytanie do pana mam już komornika ( w 2009 roku straciłam pace i posypały mi się wszystkie rzeczy karty kredytowe, i pożyczki). Od 2009 roku spłacam komornika była to kwota w 2009 roku na 30.ooo tyś zł ). Wczoraj dostałam pismo ze zostało jeszcze 25 000 tyś zł , jestem w szoku bo spłacałam co miesiąc od 2009 roku 370 zł. Wczoraj dostałam komornika z innego miasta to dalsze konsekwencje mojego zwolnienia z pracy. Przepraszam ze do pana pisze ale nie mam już nic, o tym że straciłam zdrowie nie będę pisać bo nikogo to nie obchodzi, a dłużnik ma płacić. Mam do pana pytanie czy komornik z innego miasta ma prawo do egzekwowania należności, czy powinien przesłać dokumenty do pierwszego komornika. Za odpowiedź będę ogromnie wdzięczna jeśli pan mi jej udzieli?.
  pozdrawiam
  Anna Kmita (kiedyś pomagałam ludziom dzisiaj sama jetstem, w potrzebie)

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 17 października, 2017 o 21:01

  Zapewne nastąpi zbieg na jakimś składniku majątkowym np: na rachunku bankowym, wynagrodzeniu za pracę. Konsekwencją zbiegu tj. sytuacji gdy egzekwuje np: kilku komorników a nie starcza środków aby zaspokoić wszystkie egzekwowane przez nich roszczenia – jest wyznaczenie jednego komornika któremu pozostali mają sprawy przekazać do dalszego prowadzenia. Prowadzącym te egzekucje zostaje wówczas komornik właściwy miejscowo lub jeśli żaden nie jest właściwy miejscowo – wówczas ten który ma najbardziej zaawansowaną egzekucję. W Pani przypadku myślę że właśnie tak stać się powinno. W przypadku np: zajęcia rachunku bankowego to to bank zawiadamia kolejnego komornika że nie może zrealizować zajęcia bo nastąpił zbieg z innym komornikiem, i wówczas ten kolejny komornik powinien przekazać akta komornikowi właściwemu zaś komornik właściwy powinien wezwać kolejnego komornika o przekazanie akt.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: