Odpowiedzialność członka zarządu sp. zo.o. – III CZP 65/17 – ważna uchwała SN z 1.12.2017

Leszek Bloch04 grudnia 2017Komentarze (0)

Dochodzenie roszczeń od członków zarządu to często „ostatnia deska ratunku” dla wierzyciela próbującego odzyskać należności wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Członkowie zarządu w niewypłacalnych spółkach kapitałowych zmieniają się często zaś nowo powołani w ramach swojej obrony w procesie mają w zwyczaju dowodzić, że w chwili gdy zostali członkami zarządu sytuacja spółki była na tyle zła, że zgłoszenie wniosku o upadłość nic by nie zmieniło gdyż majątek spółki i tak nie wystarczyłby na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego lub wystarczyłby jedynie na zaspokojenie tych kosztów.

Oczywiście możesz się domyślać że niewypłacalność spółki nie przeszkadzała takim członkom zarządu zaciągać nowych zobowiązań. Jak możesz sobie wyobrazić – tam gdzie chodzi o osobisty majątek członków zarządu – walka procesowa jest zwykle bardziej zajadła aniżeli w procesie przeciwko samej spółce.Obrona koncentrowała się na dowodzeniu że sytuacja spółki była na tyle zła że wierzyciel i tak by nic nie odzyskał a zatem nie poniósł szkody i często bywała skuteczna. Teraz ma to szansę się zmienić.

Dlaczego piszę o tym właśnie dzisiaj?

Otóż w dniu 1 grudnia 2017 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę III CZP 65/17 niezwykle ważną dla wierzycieli i dla członków zarządów niewypłacalnych spółek. Uchwała została podjęta w 3 osobowym składzie a jej teza brzmi następująco:

​Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który objął tę funkcję wtedy, gdy spółka była niewypłacalna, ponosi odpowiedzialność przewidzianą w art. 299 k.s.h. za długi spółki powstałe po objęciu przezeń funkcji, także wtedy, gdy zgłoszony przez niego wniosek o ogłoszenie upadłości spółki zostałby oddalony na tej podstawie, że majątek spółki nie wystarczyłby na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego lub wystarczyłby jedynie na zaspokojenie tych kosztów.

Uchwała ww. została podjęta w odpowiedzi postanowienie z dnia 10 maja 2017 r.Sądu Okręgowego w Warszawie XXIII Ga 1807/16 – który  zadał następujące pytanie prawne:

„1. Czy w ramach odpowiedzialności z art. 299 § 1 k.s.h. odpowiadają członkowie zarządu, którzy nie złożyli we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości w sytuacji całkowitej niewypłacalności spółki i zaciągania przez nich nowych zobowiązań?

2. Czy niewystąpienie we właściwym czasie przez członków zarządu spółki z o.o. o ogłoszenie upadłości wywołuje szkodę jej wierzyciela (art. 299 § 2 k.s.h.), gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, a na skutek opóźnienia dochodzi do powstania wobec spółki nowych zobowiązań, które nie powstałyby gdyby ten wniosek został złożony w terminie, chociażby pozwany członek zarządu wykazał, że nawet w sytuacji dopełnienia przez zarząd prawem nałożonych obowiązków stopień zaspokojenia wierzyciela byłby identyczny?”

Jakbyś chciał poznać uzasadnienie ww. pytania prawnego – kliknij proszę tutaj 🙂 Jak je przeczytasz zobaczysz jak sprawa która jest oczywista i jednowymiarowa dla pokrzywdzonego wierzyciela – jest niejednoznaczna dla rozstrzygającego sprawę sądu. Takie procesy wymagają naprawdę wzmożonego wysiłku.

Mam nadzieję, że teraz członkom zarządów niewypłacalnych spółek trudniej będzie uniknąć odpowiedzialności a wierzyciele częściej odzyskają choć część należności 🙂

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: