Nie wdając się w dłuższe celebrowanie Nowego Roku (pomyślności) – tak jak w latach poprzednich blogową posylwestrową aktywność rozpoczynam wpisem o odsetkach w roku 2018.
Na wstępie przypomnienie istoty i rodzajów odsetek.
Odsetki mogą stanowić wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału – (stąd dla takich odsetek można przyjąć na potrzeby niniejszego omówienia nazwę „kapitałowe” – chociaż nie jest to nazwa kodeksowa).
Odsetki mogą stanowić także swego rodzaju sankcję za przekroczenie terminu płatności – czy to między przedsiębiorcami w transakcjach handlowych (odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych) czy w innych przypadkach (odsetki za opóźnienie).
Odsetki mogą być zastrzeżone w ustawie, wynikać z orzeczenia sądowego, decyzji organu lub z umowy między stronami.
Ich wysokość może określać także przepis prawa (odsetki ustawowe, odsetki ustawowe za opóźnienie, odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych) lub z ustaleń między stronami (odsetki umowne) – z tym że przepisy ograniczają ich maksymalną stawkę.
Tradycyjnie dla przejrzystości prezentuję odsetki w formie tabelarycznej
rodzaj odsetek | podstawa prawna | zasady obliczania | wysokość w styczniu 2018
|
Odsetki ustawowe („kapitałowe)
|
Art. 359 § 2 k.c. | stopa referencyjna NBP+3,5 pkt. Proc. | 5,00% |
Odsetki maksymalne („kapitałowe”) |
art. 359 § 21 k.c. |
2 x odsetki ustawowe |
10,00%
|
odsetki umowne („kapitałowe”) |
umowa w zw. z art. 359 k.c. |
nie więcej niż odsetki maksymalne |
odsetki umowne=/<10%
|
odsetki ustawowe za opóźnienie |
Art. 481 k.c. |
stopa referencyjna NBP+5,5 pkt. Proc. |
7,00%
|
Odsetki maksymalne za opóźnienie
Odsetki umowne za opóźnienie |
Art. 481 k.c.
art. 481 k.c. |
2 x odsetki ustawowe za opóźnienie
nie więcej niż odsetki maksymalne za opóźnienie |
14,00%
odsetki umowne za opóźnienie =/<14%
|
odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych |
ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych |
stopa referencyjna NBP+8 pkt. Proc. |
9,50% |
Jeśli chodzi o podstawę prawną to dla odsetek „kapitałowych” (za korzystanie z cudzego kapitału) podstawą naliczania jest art. 359 k.c. – którego treść jest następująca:
Art. 359 kodeksu cywilnego
§ 1. Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych.
§ 21. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne).
§ 22. Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
§ 23. Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych, także w razie dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy.
§ 3.(uchylony)
§ 4. Minister Sprawiedliwości ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, wysokość odsetek ustawowych.
Wspomniane w art. 359 § 4 k.c. obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości o wysokości odsetek ustawowych brzmi obecnie tak::
Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości odsetek ustawowych
z dnia 7 stycznia 2016 r. (M.P. z 2016 r. poz. 46)
Na podstawie art. 359 § 4 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm. ogłasza się, że poczynając od dnia 1 stycznia 2016 r. wysokość odsetek ustawowych wynosi 5% w stosunku rocznym.
Kodeks cywilny – a precyzyjnie rzecz ujmując art. 481 k.c. jest podstawą prawną naliczania odsetek za opóźnienie ale takich które nie wynikają z transakcji handlowych między przedsiębiorcami. Treść tego przepisu jest następująca:
Art. 481 kodeksu cywilnego
§ 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
§ 21. Maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki maksymalne za opóźnienie).
§ 22. Jeżeli wysokość odsetek za opóźnienie przekracza wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie, należą się odsetki maksymalne za opóźnienie.
§ 23. Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych za opóźnienie, także w przypadku dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy.
§ 24. Minister Sprawiedliwości ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie.
§ 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.
Z kolei obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie do którego odsyła art. 481 § 24 k.c. ma obecnie takie brzmienie:
Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie
z dnia 7 stycznia 2016 r. (M.P. z 2016 r. poz. 47)
Na podstawie art. 481 § 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm. ogłasza się, że poczynając od dnia 1 stycznia 2016 r. wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 7% w stosunku rocznym.
Natomiast podstawą prawną do naliczania odsetek między przedsiębiorcami w transakcjach handlowych będzie stanowić Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z dnia 8 marca 2013 r. przy czym wysokość odsetek w transakcjach handlowych między przedsiębiorcami określa art. 4 tejże ustawy
Art. 4
(…)
3) odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych – odsetki w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych.
Tak więc widzisz nadal aktualność zachowują moje poprzednie wpisy dotyczące odsetek:
Odsetki 2017 porównanie z 2016 i 2015 zmiany?
Odsetki 2016; zmiany, porównanie z 2015
Odsetki ustawowe, umowne, w transakcjach handlowych po zmianach 2016 zestawienie tabela
Jakie odsetki między przedsiębiorcami a jakie z udziałem konsumentów
Zabezpieczenie zwrotu pożyczki. Odsetki maksymalne przy pożyczce
Jakie odsetki przy najmie między przedsiębiorcami
A tutaj poczytasz o wysokości odsetek w roku 2019 🙂
O ile rok 2019 nie zapowiada zmiany w wysokości odsetek to w 2019 wejdą w życie zmiany odnośnie możliwości naliczania odsetek od odsetek. Więcej o tym poczytasz tutaj
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Właśnie takiego wpisu szukałem, dzięki wielkie!
Proszę bardzo : ) Zachęcam także do lektury innych wpisów.
Według mnie należało uściślić kwestię odsetek zgodnie z Ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Powyższa ustawa przewiduje oprócz stawki 9,5 % również stawkę 5% (i nie wynika ona z Kodeksu Cywilnego)
Chciałabym prosić o pomoc w zrozumieniu sposobu wyliczenia kosztu do spłaty z tyt. skutecznego odstąpienia od umowy pożyczki pozabankowej.
14.03 pożyczyłam od firmy pozabankowej (chwilówka) kwotę 1500zł.
27.03 skutecznie odstąpiłam od umowy pożyczki.
Dzisiaj, na dzień 30.03 kwota do spłaty to: 1506,80.
Kwota 6,80 jest dla mnie niejasna.
Wcześniej takze odstąpiłam od umowy pożyczki i kwota do zwrotu w ciągu 30 dni, wynosiła tylko kapitał, który pożyczyłam bez żadnej dodatkowej opłaty.
Czy moge prosić o pomoc w zrozumienia naliczenia takiej kowty i ustawy, która to reguluje?
nie wiem,dlaczego jedna firma prosi o zwrot tylko kapitału (np. 1500zł) a druga kwoty większej, czyli chyba za czas, kiedy srodki były w moim posiadaniu.
Zapisy w dwóch firmach są takie same, tylko jedna z nich nie pobiera opłaty za czas, gdzie byłam w posiadaniu srodków.
Z góry bardzo dziękuje
Odsetki maksymalne wynikające z czynności prawnej wynoszą 10% – art. 359 § 2¹ kodeksu cywilnego. Podaję link do kalkulatora odsetek maksymalnych: https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-maksymalnych,12.html