Odsetki: Komornicy pytają – Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada

Leszek Bloch22 lipca 2016Komentarze (0)

Dzisiaj znowu o odsetkach: odsetkach za opóźnienie – z uwagi na (świeżą – pachnącą jeszcze farbą drukarską :))  odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na pytanie Krajowej Rady Komorniczej ad. odsetek. Dodam że sprawa pojawia się na blogu dzięki życzliwości jednej z czytelniczek (pozdrawiam).

Przypomnę pokrótce: od 1 stycznia 2016 odsetki za opóźnienie różnią się od odsetek kapitałowych podstawą prawną, nazwą (jako odsetki ustawowe rozumie się obecnie odsetki kapitałowe zaś odsetki zasądzane z tytułu nieterminowych płatności to obecnie odsetki ustawowe za opóźnienie) i wysokością (odsetki za opóźnienie są wyższe) Porównawcza tabela odsetek tutaj.

Praktyka dużej części komorników była krzywdząca dla wierzycieli: egzekwując tytuły wykonawcze wydane przed 1 tycznia 2016 (gdzie nazwa odsetek ustawowych odnosiła się zarówno do odsetek kapitałowych jak i do odsetek z tytułu opóźnienia) naliczali odsetki zasądzane z tytułu opóźnienia w wysokości odsetek kapitałowych (niższych aniżeli odsetki ustawowe za opóźnienie) – tłumacząc to tym że na tytułach wykonawczych wydanych do 31 grudnia 2015 posługiwano się nazwą odsetki ustawowe.

Jako że czytelnicy mojego bloga należą do ludzi inteligentnych i dociekliwych jedna z czytelniczek – o czym już wspominałem w poprzednich wpisach „odsetkowych” zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniem dotyczącym praktyki komorników egzekwujących odsetki na podstawie tytułów wykonawczych sprzed 1 stycznia 2016 i otrzymała odpowiedź którą publikowałem  na blogu.

Na podstawie otrzymanej odpowiedzi moja czytelniczka zwróciła się następnie do Krajowej Rady Komorniczej o zajęcie „odsetkowego” stanowiska prezentując pogląd Ministerstwa Sprawiedliwości.

Krajowa Rada Komornicza (wspominałem zresztą (tutaj) o jej dylematach i unikaniu zajęcia oficjalnego stanowiska w zakresie odsetek) zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości bezpośrednio – pytając a jakże o odsetki ustawowe.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedzi udzieliło (jej poziom oceńcie sami), Krajowa Rada Komornicza przesłała ją mojej czytelniczce dzięki której uprzejmości prezentuję ją poniżej (kliknij w link):

KRK pismo przewodnie

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości ad. odsetek

Na koniec przypomnę niektóre dotychczasowe odsetkowe wpisy:

Odsetki 2016; zmiany, porównanie z 2015

Odsetki ustawowe, umowne, w transakcjach handlowych po zmianach 2016; zestawienie tabela

Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie odsetek ustawowych za opóźnienie

Odsetki: stanowisko Krajowej Rady Komorniczej

Jakie odsetki między przedsiębiorcami a jakie z udziałem konsumentów?

Kiedy żądać odsetek?

W jakim terminie przedawniają się odsetki?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: