oplaty.ms.gov.pl Od 1 lipca 2018 znaki opłaty sądowej wyłącznie w formie elektronicznej.

Leszek Bloch02 lipca 20187 komentarzy

Używałem ich głównie do opłat kancelaryjnych za nadanie klauzuli wykonalności albo za odpis orzeczenia. Teraz są już wspomnieniem. Dnia 30 czerwca 2018 wyszły z użycia tradycyjne (papierowe) znaki opłaty sądowej. Do tego dnia można było wykorzystać posiadane zapasy takich znaków.  Już nie nabędziesz papierowych ani nie zwrócisz ich zapasów.

Od 1 lipca 2018 r. znaki opłaty sądowej funkcjonują wyłącznie w formie elektronicznej.  Taki elektroniczny znak opłaty sądowej ma postać kodu kreskowego i numerycznego składającego się z 14 cyfr arabskich. Kod ten odpowiada zapisowi w bazie danych systemu e-Płatności.

E-znak” opłaty sądowej może mieć dowolny nominał. Zabezpieczenia systemu mają umożliwiać wyłącznie jednokrotne wykorzystanie elektronicznego znaku opłaty sądowej.

Elektroniczne znaki opłaty sądowej „e-znaki” zakupisz na stronie https://oplaty.ms.gov.pl/znaki-oplaty-sadowej/zakup lub (wydrukowane na etykietach samoprzylepnych) w kasach sądowych.

Za pośrednictwem portalu e-Płatności (strona https://oplaty.ms.gov.pl/zaplata-do-sprawy) możesz też bezpośrednio uiścić opłaty sądowe z wykorzystaniem natychmiastowych przelewów internetowych (pay-by-link) oraz kart kredytowych.

Oczywiście możesz też dokonywać opłat tradycyjnym przelewem lub gotówką w kasie sądu.

Więcej informacji: na stronach sądów oraz https://oplaty.ms.gov.pl/instrukcja-obslugi

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Lech 4 lipca, 2018 o 09:25

    Czyli zmiana w zasadzie techniczna – znaki ślinione i kasowane pieczątką zmieniają się na drukowane i kasowane skanerem.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 5 lipca, 2018 o 09:28

    Na to by wyglądało

    Odpowiedz

    Roland 9 lipca, 2018 o 10:28

    Czy za nadanie klauzuli wykonalności w e-sądzie zasądzane są koszty zastępstwa procesowego?

    Odpowiedz

    Marek 17 września, 2018 o 14:55

    Zostało mi sporo starych znaków i zastanawiam się, czy to „konstytucyjne”, żeby Państwo w ten sposób wzbogacało się kosztem obywateli? Czy nie powinny niewykorzystane znaki być odkupione albo wymienione na nowe?

    Odpowiedz

    Lech 17 września, 2018 o 15:06

    @Marek – nie wiem, czy już nie jest za późno, ale trzeba było choćby w ostatnim dniu obowiązywania tych znaków nakleić je na dowolne sądowe pismo i złożyć, a potem zażądać zwrotu tej opłaty.

    Odpowiedz

    Marek 19 września, 2018 o 20:44

    Chodziło mi po głowie, żeby złożyć lipne pismo z naklejonymi znakami, ale stwierdziłem, że to byłoby nieeleganckie, więc mam znaki 🙂

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 17 września, 2018 o 15:14

    Był oznaczony na to oznaczony czas. Początkowo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 marca 2016 r. w sprawie uiszczania
    opłat sądowych w sprawach cywilnych znaki papierowe miały obowiązywać do 31.12.2017. Później wydano rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 czerwca 2016 r. zmieniające poprzednie rozporządzenie w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych i przedłużające termin wykorzystania znaków do 30.06.2018. Przyznam, że sam też się zapomniałem i trochę mi tych znaków zostało. Może kiedyś będą miały wartość kolekcjonerską 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: