Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

Leszek Bloch16 sierpnia 20194 komentarze

Niedawny artykuł mecenasa Artura Woźniaka na blogu prawniknapoligonie.pl o defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego przypomniał mi ważną sprawę. Zakładam, że nazwy Grunwald, Kircholm, Kłuszyn, Chocim, Wiedeń, Somosierra i … Komarów nie są Ci obce. To miejsca największych zwycięstw polskiej kawalerii. Z nich – jedynie Grunwald i Komarów znajdują się z obecnych granicach Polski. O ile zwycięstwo pod Grunwaldem było bez przeszkód kultywowane przez ostatnie stulecie – to historia zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie pod Komarowem, gdzie 1500 polskich kawalerzystów rozbiło 6000 bolszewickiej jazdy, była skrzętnie skrywana przez władze PRL. Pamięć o tamtym wydarzeniu przywraca od kilkunastu lat grupka pasjonatów, którzy w 2006 zawiązali Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” . Wszak Komarów to największa bitwa kawaleryjska XX wieku. Głównym celem Stowarzyszenia jest przywrócenie właściwej rangi bitwie pod Komarowej oraz budowa Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej (kliknij tu a obejrzysz prezentację). Budowa pomnika jest wypełnieniem testamentu przedwojennych kawalerzystów. Stanowi tez nieliche wyzwanie finansowe. Dlatego też Zarząd Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” zwrócił się min. do mnie o wsparcie budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej pod Komarowem. Wsparłem oczywiście w/w inicjatywę i za pośrednictwem tego bloga zachęcam do tego także Ciebie. Jeśli sam nie masz takich możliwości, daj znać innym. Pomnik ma wyobrażać kawalerzystów w trakcie walki. Projekt pomnika możesz zobaczyć tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Artur 16 sierpnia, 2019 o 08:05

  Świetna inicjatywa! Nie miałem o niej pojęcia. Pozwolę sobie zamieścić o niej informację na moim blogu:-)

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 16 sierpnia, 2019 o 08:56

  Pewnie. Tym bardziej, że w zakładce: http://www.bitwapodkomarowem.pl/budowa-pomnika widnieją wyrazy poparcia płynące ze środowiska żołnierskiego.

  Odpowiedz

  Dominik 16 sierpnia, 2019 o 15:25

  Tak to było zwycięstwo – a w tym czasie, w czasie tej wojny 330 polskich żołnierzy zasłoniło i obroniło Lwów przed natarciem konnicy Siemiona Budionnego. Polskie Termopile – Zadwórze

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 16 sierpnia, 2019 o 22:27

  Tak, Zadwórze i Dytiatyń – to Polskie Termopile w wojnie 1920r. Niestety obecnie poza naszymi granicami.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: