Postawy Polaków wobec niepłacenia alimentów – raport

Leszek Bloch02 czerwca 2017Komentarze (0)

Jako że prowadzę bloga traktującego w dużej mierze o egzekucji co jakiś czas otrzymuje informację prasowe Krajowej Rady Komorniczej.

Właśnie przed chwilą zajrzałem do przesłanego mi w imieniu KRK a sporządzonego przez instytut Kantar Millward Brown S.A. raportu dotyczącego postaw Polaków wobec niepłacenia alimentów. Celem badania była odpowiedź na pytanie czy w Polsce istnieje społeczne przyzwolenie na niepłacenie alimentów oraz jakie rozwiązania zastosować aby podnieść skuteczność ściągalności alimentów.

Z raportu wynika że długi alimentacyjne sięgają już 11,36 mld złotych . To równowartość prawie połowy rocznych wydatków na rządowy program „Rodzina 500 plus”. Skuteczność alimentacyjnych egzekucji jest natomiast bardzo niska ponieważ nie przekracza 19%. 

Zdaniem badanych częstym powodem niepłacenia alimentów jest bezkarność a znaczna część osób zobowiązanych do płacenia alimentów nie wywiązuje się ze swoich obowiązków głównie ze względu na zbyt niskie kary wymierzane przez sądy (80%). Poza tym badani wskazywali min. na brak wystarczających narzędzi do ściągania zasądzonych należności przez komorników sądowych jak i przyzwolenie najbliższego otoczenia na niepłacenie alimentów np. zatrudnianie na czarno, płacenie części pensji pod stołem, przepisywanie majątku na rodzinę itp. Oczywiście były i głosy wskazujące na inne przyczyny niepłacenia typu zła sytuacja materialna czy brak wpływu płacących alimenty na wychowanie dziecka lub ograniczanie możliwości kontaktu z dzieckiem.

Co ciekawe otoczenie społeczne nie jest skłonne do wywierania presji na dłużników nie płacących alimentów ponieważ nie chce wtrącać się w nieswoje sprawy.

Badanie wykazało jeszcze inny ciekawy aspekt: wpływ więzi społecznych i presję otoczenia na płacenie alimentów. Otóż największy odsetek dłużników alimentacyjnych zamieszkuje Ziemie Odzyskane co przypisuje się słabym więziom społecznym będącym efektem powojennej fali migracji. Tam gdzie więzi społeczne kształtowały się przez stulecia pewnych rzeczy po prostu się nie robi (albo robi się rzadziej)  z obawy przed negatywną oceną sąsiadów, która jest nadal niezwykle istotna (tam gdzie są silne więzi społeczne tam mniej jest rozwodów, a jeśli już do nich dochodzi, to rzadziej przestaje się łożyć na utrzymanie dzieci)

Badani uznali, że dla osób uchylających się od obowiązku alimentacyjnego, najbardziej dotkliwe były by takie kary, jak prace społeczne w miejscu zamieszkania i zakaz wyjazdu za granicę (po 75%). Zdaniem badanych, do zwiększenia skuteczności egzekucji alimentów przyczyniłoby się też obligatoryjne wpisanie dłużników do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej (77%), automatyczne i natychmiastowe informowanie komorników sądowych o majątku dłużników przez ZUS i Urzędy Skarbowe (74%), częstsze stosowanie tzw. bransoletek elektronicznych (72%) czy zakaz świadczenia usług przez wybrane firmy, np. pożyczkowe i telefonii komórkowej (65%).

Pełny raport pobierzesz tutaj: Raport-Postawy Polaków wobec niepłacenia alimentów

Niektóre inne moje artykuły traktujące o tematyce alimentacyjnej w kontekście egzekucji:

Pomoc w skutecznej egzekucja alimentów. Nowelizacja art. 209 kodeksu karnego

Krajowa Rada Komornicza: kontrowersyjne propozycje zmian w egzekucji alimentów

Skarga pauliańska. Alimenty kontra hipoteka

Komornik, egzekucja i 500+

Ograniczenia komorników – obawy wierzycieli

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: