Rolnicy i komornicy: nowe wyłączenia spod egzekucji

Leszek Bloch09 sierpnia 20175 komentarzy

Kto ma dzieci ten wie: urlop z małymi dziećmi – choć ma naturalnie swoje uroki – zwykle odbiega od klasycznej definicji relaksu  :).

Powracam do pracy po takim właśnie „wypoczynku” (tak – w tym roku było to także Roztocze, które niezmiennie polecam) i okazuje się że podczas kanikuły nie próżnuje nie tylko Sąd Najwyższy (uchwała III CZP 97/17 zapisze się w świadomości nie tylko komorników czy dłużników ale i wierzycieli – o jej  konsekwencjach może wkrótce) ale i nasi „przywódce” pracują niezmiernie intensywnie.

Otóż w czasie mojej wakacyjnej nieobecności weszło w życie Rozporządzenie MS z 5.07.2017 w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo które nie podlegają egzekucji (treść rozporządzenia zobaczysz po kliknięciu na wyróżniony link)

Rozporządzenie owo nie tylko znacząco poszerza katalog rzeczy wyłączonych spod egzekucji (wspomnę tylko, że  wyłączeniu podlegają min. budynki gospodarcze i grunty rolne, niezbędne do hodowli zwierząt oraz budynki gospodarcze magazynowe, składowe, przechowalnie oraz szklarnie, tunele foliowe i inspekty do prowadzenia produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym wraz z wyposażeniem) – ale mocno krępuje komornika w prowadzeniu egzekucji uzależniając jej kontynuację od uzyskania opinii właściwej izby rolniczej (szczegóły w podlinkowanym rozporządzeniu).

Co istotne regulacje w/w mają zastosowanie nie tylko do egzekucji wszczętych po 2 sierpnia 2017, kiedy to rozporządzenie weszło w życie, ale także do egzekucji wszczętych i niezakończonych przed w/w datą.

Jak to spuentował w komentarzu pod artykułem: Czy komornicy będą jeszcze przeprowadzać czynności terenowe?  jeden z czytelników bloga (zresztą znający egzekucję od strony praktycznej) „Powodzenia dla wierzycieli, których dłużnikami są rolnicy” ….

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Zbigniew Korsak 29 sierpnia, 2017 o 18:16

  Czyli faktycznie i formalnie wyłączmy rolników spod egzekucji. Pytanie jak na to zareaguje rynek przed sprzedażą czegokolwiek rolnikowi? Czy udzieleniem pożyczki?
  O kredytach nie wspomnę.
  Wahadło tradycyjnie musi zatrzymać się na ścianie.

  Dobry wpis.
  AK

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 29 sierpnia, 2017 o 20:44

  Faktycznie tak. A pomyśleć że jak kilka miesięcy temu słyszałem od komorników że są projekty aby wyłączyć rolników spod egzekucji – to nie wierzyłem 🙂 Dzięki za komentarz i pzdr LB

  Odpowiedz

  Kamil 31 sierpnia, 2017 o 11:14

  Rynek reaguje szybko, szczególnie w zakresie kredytowania rolników 🙂 Swoją drogą to tak na prawdę to rozporządzenie wkracza w materię ustawową albowiem rozporządzeniem ogranicza się ustawowy zakres uprawnień z tytułu hipoteki, zastawu rejestrowego….

  Jakby tak się też zastanowić i czytać rozporzadzenie tak jak jest literalnie napisane, to ja np. jeszcze nie miałem okazji skierować egzekucji do „budynku”, zawsze jest to egzekucja z nieruchomości. Wprawdzie wiem że są jeszcze w Polsce nieruchomości „budynkowe” (tj. budynki odrębne od gruntu, które są odrębną nieruchomością do której można skierować egzekucję) jako pozostałości po Kodeksie Napoleona, więc jest możliwe skierowanie egzkucji do budynku a tym samy i wyłączenie spod egzekucji tych właśnie budynków, ale nie wiem czy autor miał to na myśli 🙂 Natomiast nie jest możliwe skierowanie egzekucji do części nieruchomości np. z wyłączeniem budynków trwale związanych z nieruchomością. Ale co tam się szczegółami przejmować 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 31 sierpnia, 2017 o 11:25

  To prawda – rynek jest czuły na zmiany. Mam w obsłudze podmioty dokonujące sprzedaży na rzecz rolników – czy to maszyn czy to pasz i nawozów – i wiem, że będą żądać dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki za komentarz 🙂

  Odpowiedz

  Łukasz 4 stycznia, 2018 o 00:22

  A gdzie w tym wszystkim jest równość wobec prawa?? Może mi jako dostawcy produktów dla rolników nie grozi licytacja, gdy któryś nie zapłaci za towar, a ja nie zapłacę mojemu dostawcy. Nikt się nie zastanowi, z czego będę żył i utrzymywał rodzinę , pod młotek pójdzie firma dom i inne aktywa.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: