Sąd z urzędu nie wyda nakazu w nakazowym

Leszek Bloch07 lipca 2015Komentarze (0)

Przecież miałem weksel !!!! 

Mężczyzna, który zadzwonił dzisiaj do kancelarii był naprawdę wściekły.

– Przeciwko zobowiązanemu z weksla należycie wypełnionego, którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości – sąd wydaje nakaz zapłaty – a zatem jest to jego obowiązek – prawie krzyczał do słuchawki.

Był niepraktykującym prawnikiem. W oparciu o wystawiony przez pozwanego dłużnika weksel sam sporządził i wniósł pozew o zapłatę 50 tys. zł – licząc na nakaz w postępowaniu nakazowym. Do pozwu załączył weksel.

Weksel stanowił zabezpieczenie zwrotu pożyczonej przez dłużnika kwoty.

Wierzyciel posiadał umowę pożyczki.

Weksel był prawidłowo wypełniony.

Wierzyciel był zdenerwowany…..

Zamiast spodziewanego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (miał wszak weksel) powód-wierzyciel otrzymał wezwanie do uzupełnienia 5% opłaty w związku ze skierowaniem sprawy do trybu upominawczego.

Okazało się że pozew nie zawierał jednego elementu …..

Dla jednych sprawa może być oczywista dla innych nie…

Wiedz że nawet jeśli już posiadasz dokumenty kwalifikujące roszczenie do postępowania nakazowego i załączysz je do pozwu – sąd nie wyda sam z siebie nakazu zapłaty w tym trybie.

Możesz mieć nawet „weksel należycie wypełniony którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości” a i tak  sąd nie może z urzędu wydać nakazu w tym postępowaniu.

Jeśli tego jednego elementu Twój pozew nie będzie zawierał sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub wyznaczyć rozprawę.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: