Sprawdzisz w internecie czy kontrahent ma rozdzielność majątkową?

Leszek Bloch24 marca 20162 komentarze

Informacja dla wierzycieli: kto wie – może niedługo będziesz mógł sprawdzić czy kontrahent zawarł umowę majątkową małżeńską. Wiedza o tym jest istotna dla oceny ryzyka handlowego, zakresu żądanych zabezpieczeń i możliwości ewentualnej egzekucji. Wiedza o majątku kontrahenta posiadana w chwili zawarcia umowy przekłada się na skuteczną egzekucję. Jeśli prowadziłeś kiedyś egzekucję wiesz jakie to może mieć  znaczenie. Pisałem o tym min. tutaj.

Z informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowej Rady Notarialnej wynika, iż zamierzają podjąć wspólne działania, których celem jest wdrożenie następujących projektów:

  • Ogólnopolskiego Elektronicznego Repozytorium Aktów Notarialnych
  • Elektronicznych wypisów, odpisów i wyciągów aktów notarialnych
  • Dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego – ułatwienia składania wniosków
  • Ogólnopolskiego Rejestru Umów Majątkowych Małżeńskich
  • Ogólnopolskiego Rejestru Testamentów.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Magda Bojaryn 6 kwietnia, 2016 o 16:53

    Zastanawiam się czy zmiana ta będzie miała rzeczywiście takie praktyczne znaczenie dla egzekucji należności. Żeby móc sięgnąć do majątku wspólnego małżonków, gdy jeden z nich ma długi czyli żeby rozszerzyć klauzulę wykonalności na małżonka (czyt. na majątek wspólny) trzeba mieć dokument, w którym współmałżonek wyraża zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Jeżeli dokumentem takiej zgody wierzyciel nie wykaże, nie będzie mógł uzyskać rozszerzenia klauzuli.
    W praktyce w obrocie gospodarczym niezmiernie rzadko spotyka się zgody małżonków. Czasami udaje mi się uzyskać taką zgodę przy zawieraniu ugód co do spłaty zadłużenia.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 6 kwietnia, 2016 o 19:16

    Z mojej perspektywy istnienie umowy będzie miało znaczenie. Jak często powtarzam windykacja zaczyna się już w dacie transakcji albo nawet przed jej powstaniem 🙂

    Przykładowo ustalam tzw. limit kupiecki dla kontrahenta lub zastanawiam się nad ryzykiem związanym dużą transakcją:
    – jeśli rozdzielność jest – wiem że nie ma majątku wspólnego i oceniam sytuację na podstawie li tylko majątku kontrahenta lub żądam poręczenia małżonka czy osób trzecich,
    – jeśli rozdzielności nie ma dokonuję oceny biorąc pod uwagę majątek wspólny – i mogę się ograniczyć do zgody małżonka.

    Przy majątku wspólnym i braku zgody małżonka – pozostaje jeszcze możliwość przeprowadzenia rozdzielności majątkowej i podziału majątku na wniosek wierzyciela.
    Przy braku majątku wspólnego takich możliwości nie ma…

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: