Niektóre konstrukcje prawne spotykamy głównie w teorii. Swego czasu zaintrygowała mnie możliwość dochodzenia w postępowaniu nakazowym świadczenia innych rzeczy zamiennych o których wspomina art. 485 § 1 kp.c. Przepis ten stanowi, iż sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych. O ile dochodzenie w postępowaniu nakazowym roszczeń pieniężnych jest codziennością o tyle domaganie się w tym trybie świadczenia innych rzeczy zamiennych już do codzienności nie należy. Postanowiłem spróbować.
Okazja ku temu pojawiła się – gdy jeden z przedsiębiorców podzielił się obawami związanymi z otrzymanym zamówieniem – na dostawę opraw oświetleniowych – dla podwykonawcy na sporej inwestycji. Obawy dotyczyły rzecz jasna wypłacalności podwykonawcy gdyż już zalegał za poprzednie dostawy. Podwykonawca z kolei obawiał się (jak później okazało się – zasadnie) zatrzymania zapłaty przez generalnego wykonawcę – jak to często bywa w takich razach. Precyzyjnie rzecz ujmując podwykonawca obawiał się potrąceń z tytułu kar umownych za opóźnienie. Twierdził że opóźnienia nie powstały z przyczyn leżących po jego stronie a po stronie „generalnego” ale nie zadbał o dowody w tym zakresie. Takie potrącenie dokonywane są zwykle przy rozliczeniu końcowym zaś montaż opraw dostarczonych przez mojego klienta miał niejako wieńczyć dzieło.
Przedsiębiorca zdecydował się dokonać na rzecz podwykonawcy sprzedaży z zastrzeżeniem własności.
O tym co powinna zawierać taka umowa napiszę innym razem gdyż przekracza to ramy niniejszego wpisu. Koniec końców okazało się, że przewidywania podwykonawcy co do zamiarów „generalnego” były słuszne. Nie wdając się w szczegóły: zaistniała konieczność odzyskania sprzedanego towaru gdyż na pieniądze nie nie było ci liczyć.
W takich przypadkach czas gra niebagatelną rolę – dlatego rozwiązaniem wydawało mi się postępowanie nakazowe – dające możliwość zabezpieczenia w chwili wydania . Pozostało „tylko” powiązać sprzedaż z zastrzeżeniem własności z rygorami postępowania nakazowego i przedstawić odpowiednią argumentację w pozwie celem przekonania sądu.
Efekt końcowy wyglądał tak:
A tu podaję link do podejrzenia w lepszej rozdzielczości nakaz w nakazowym wydanie rzeczy ruchomych.
Jeśli porównasz datę wniesienia pozwu i datę wydania nakazu zobaczysz, że został wydany w czasie umożliwiającym zabezpieczenie.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dlaczego sprzedający nie skorzystał z ustawowego prawa zatrzymania rzeczy do czasu spełnienia świadczenia wzajemnego?
Sprzedaż z odroczonym terminem płatności i od razu wydanie rzeczy i dostawa na budowę. Jakiś czas potem mija termin płatności. Nie widzę tu miejsca na zatrzymanie rzeczy.