Wybór właściwości miejscowej

Leszek Bloch03 sierpnia 20156 komentarzy

Są sądy, które otrzymawszy pozew wydadzą nakaz w postępowaniu nakazowym – podczas gdy inne na podstawie takich samych dowodów skierują sprawę do postępowania upominawczego.

Są sądy, które nakaz zapłaty wydają w kilka dni po wpłynięciu pozwu – gdy innym sądom zajmuje to kilka miesięcy.

Są sądy – w których pierwsza rozprawa odbędzie się po kilku miesiącach od złożenia pozwu podczas gdy w innych sądach – np: tych właściwych miejscowo – odbędzie się ona po kilku latach.

Są sądy w których kolejne rozprawy odbywają się co kilka miesięcy podczas gdy w innych np: tych właściwych miejscowo – co kilkanaście miesięcy.

Na szybkość wydania i doręczenia orzeczenia ma wpływ nie tylko ilość spraw wpływających do sądu.

Kluczowe znaczenie ma liczba etatów sędziowskich oraz – co ważne – liczba etatów w  sekretariatach – bowiem nawet niewielka redukcja etatów powoduje spowolnienie rozpatrywania spraw i doręczania orzeczeń.

Przy dużej ilości prowadzonych spraw można ponadto zaobserwować tendencje, linie orzecznicze.

Takie rzeczy powinien wiedzieć wierzycielu – Twój pełnomocnik.

Jeśli sprawa jest dobrze przygotowana pod względem dowodowym warto zadbać aby sąd niewłaściwy miejscowo stał się sądem właściwym – tylko trzeba wiedzieć jak…..

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  POWÓD 3 sierpnia, 2015 o 18:45

  Poza tym w danym sądzie występują różnice między sędziami w szybkości działania, jeden potrafi wydać nakaz w tydzień, natomiast inny w tym samym wydziale wydaje notorycznie nakazy w 4 miesiące. Więc tutaj nawet liczba etatów nic nie pomoże jeśli sędzia nie potrafi zaplanować sobie pracy. Zawsze dziwi mnie to, że tyle sędziowie „trąbią” o nadzorcach itd. ale widać , że nikt tak naprawdę się ich nie boi, skoro składam pozwy od 2 lat w jednym z dużych sądów i ciągle ci sami sędziowie tak samo działają.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 3 sierpnia, 2015 o 21:32

  To prawda od człowieka i organizacji pracy – zależy najwięcej. Kierowałem kiedyś sprawy do jednego z wydziałów gospodarczych prowincjonalnego sądu rejonowego (1 sędzia w wydziale gospodarczym), który później na fali likwidacji tzw. małych wydziałów gospodarczych – przestał istnieć. Proszę sobie wyobrazić jaka była tam perfekcyjna organizacja pracy. Obsada wydziału: 1 sędzia – przewodniczący, 1 pracownik – kierownik sekretariatu – „obrabiali” ponad 1200 spraw rocznie w tym ok. 1000 w GNc (z czego ok. 300 „moich”). Nakaz zapłaty miałem po 2 tygodniach od wniesienia pozwu, a jak wnosiłem pod koniec miesiąca to niemal z dnia na dzień. W związku z tym warto było się przejechać czasem na rozprawę ponad 120 km w jedną stronę.

  Odpowiedz

  Artur 10 sierpnia, 2015 o 22:01

  Klasyczny przykład nadużycia prawa.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 10 sierpnia, 2015 o 23:07

  Wg. mnie to przykład użycia a nie nadużycia prawa ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 🙂

  Odpowiedz

  Artur 10 sierpnia, 2015 o 23:09

  No chyba, że pod pojęciem „użycia prawa” rozumiemy też jego świadome nieprzestrzeganie.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 10 sierpnia, 2015 o 23:33

  Uważam, że to raczej pragmatyzm.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: