Trybunał Sprawiedliwości C-214/18 wyrok w sprawie VAT od czynności komornika

Leszek Bloch10 kwietnia 20198 komentarzy

Dzisiaj tj. 10 kwietnia 2019r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie VAT od czynności komorników. Treść wyroku poznasz tutaj a tutaj poznasz treść pytania prejudycjalnego Sądu Rejonowego w Sopocie.

Postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zapowiadałem jakiś czas temu we wpisie: VAT w egzekucji: uchwały SN to jeszcze nie koniec. Teraz Trybunał Sprawiedliwości UE.

Zapadły wyrok potwierdza linię orzeczniczą Sądu Najwyższego opisywaną na tym blogu w artykułach:

 SN ostatecznie przesądził: komornik nie może dodać VAT do opłaty egzekucyjnej

Uchwała SN: komornik nie powiększy opłaty egzekucyjnej o VAT.

Jeśli jesteś stałym czytelnikiem bloga to wiesz, że wyrok TSUE ma znaczenie dla sytuacji historycznych ponieważ obecnie w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. czynności komorników sądowych w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT o czym wspominałem we wpisie: Zmiany w egzekucji 2019: czynności komornika bez VAT.

Jeśli ciekawi Cię orzecznictwo TSUE odsyłam do strony: https://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/pl/

zaś z kalendarzem zawierającym najbliższe terminy spraw polskich zapoznasz się tutaj

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 11 kwietnia, 2019 o 10:28

  Dobrze że sprawę przesądzono, choć o ile dobrze pamiętam 31 grudnia 2018 roku obiecywano nam wkrótce interpretację ogólną ministra finansów odnośnie braku opodatkowania podatkiem VAT czynności w postępowaniu egzekucyjnym na gruncie nowych przepisów, ale jakoś chyba nie trafiła w moje ręce, tylko nie wiem czy przypadkiem nie za mało uważnie szukałem 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 11 kwietnia, 2019 o 11:24

  Ja też czytałem jedynie o zapowiedzi interpretacji i „przełomowych zmianach”- natomiast samej zapowiadanej interpretacji nie widziałem 🙂

  Odpowiedz

  Lech 11 kwietnia, 2019 o 19:53

  Miałem rację. A co się naczytałem w komentarzach drugiej strony, to moje ?

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 13 kwietnia, 2019 o 10:11

  Ale za to jaka satysfakcja 😉

  Odpowiedz

  Wojtek 15 kwietnia, 2019 o 11:42

  W efekcie wyroku TSUE z 10.04.2019 r., ciężar VAT należnego od usług świadczonych w okresie od października 2015 r. do końca 2018 r. komornicy muszą ponieść z własnej kieszeni. Jak zatem byli dłużnicy mają dochodzić od komorników zwrotu nadwyżki (o wartość 23%) opłat egzekucyjnych?

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 15 kwietnia, 2019 o 14:15

  Czasami wystarczy wezwanie. W innym przypadku należy wytoczyć powództwo przy czym sprawa zwrotu nie zawsze będzie oczywista – czego dowodzi chociażby wyrok I C 3645/17 Sądu Rejonowego w Ostródzie: https://www.saos.org.pl/judgments/328900

  Odpowiedz

  Wojtek 15 kwietnia, 2019 o 15:19

  Okazuje się, iż wytoczenie powództwa komornikowi to nie jest „bułka z masłem”, ale ostra jazda po bandzie.

  Odpowiedz

  Stanisław 13 maja, 2019 o 11:02

  Składałem tez skargę na komornika w sprawie pobierania do opłaty stosunkowej podatku VAT i Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu a później Sąd Okręgowy podtrzymał ze Komornik Łukasz Napierała ma przeliczyć pobierane opłaty.. Pierwsze postanowienie zapadło 1 października 2018r. drugie w marcu 2019r. od którego Komornik się w ogóle nie odwoływał ani też nie wykonał tego postanowienia bo oni za nic nie odpowiadają.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: