Dzisiaj tj. 10 kwietnia 2019r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie VAT od czynności komorników. Treść wyroku poznasz tutaj a tutaj poznasz treść pytania prejudycjalnego Sądu Rejonowego w Sopocie.
Postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zapowiadałem jakiś czas temu we wpisie: VAT w egzekucji: uchwały SN to jeszcze nie koniec. Teraz Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zapadły wyrok potwierdza linię orzeczniczą Sądu Najwyższego opisywaną na tym blogu w artykułach:
SN ostatecznie przesądził: komornik nie może dodać VAT do opłaty egzekucyjnej
Uchwała SN: komornik nie powiększy opłaty egzekucyjnej o VAT.
Jeśli jesteś stałym czytelnikiem bloga to wiesz, że wyrok TSUE ma znaczenie dla sytuacji historycznych ponieważ obecnie w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. czynności komorników sądowych w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT o czym wspominałem we wpisie: Zmiany w egzekucji 2019: czynności komornika bez VAT.
Jeśli ciekawi Cię orzecznictwo TSUE odsyłam do strony: https://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/pl/
zaś z kalendarzem zawierającym najbliższe terminy spraw polskich zapoznasz się tutaj
{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dobrze że sprawę przesądzono, choć o ile dobrze pamiętam 31 grudnia 2018 roku obiecywano nam wkrótce interpretację ogólną ministra finansów odnośnie braku opodatkowania podatkiem VAT czynności w postępowaniu egzekucyjnym na gruncie nowych przepisów, ale jakoś chyba nie trafiła w moje ręce, tylko nie wiem czy przypadkiem nie za mało uważnie szukałem 🙂
Ja też czytałem jedynie o zapowiedzi interpretacji i „przełomowych zmianach”- natomiast samej zapowiadanej interpretacji nie widziałem 🙂
Miałem rację. A co się naczytałem w komentarzach drugiej strony, to moje ?
Ale za to jaka satysfakcja 😉
W efekcie wyroku TSUE z 10.04.2019 r., ciężar VAT należnego od usług świadczonych w okresie od października 2015 r. do końca 2018 r. komornicy muszą ponieść z własnej kieszeni. Jak zatem byli dłużnicy mają dochodzić od komorników zwrotu nadwyżki (o wartość 23%) opłat egzekucyjnych?
Czasami wystarczy wezwanie. W innym przypadku należy wytoczyć powództwo przy czym sprawa zwrotu nie zawsze będzie oczywista – czego dowodzi chociażby wyrok I C 3645/17 Sądu Rejonowego w Ostródzie: https://www.saos.org.pl/judgments/328900
Okazuje się, iż wytoczenie powództwa komornikowi to nie jest „bułka z masłem”, ale ostra jazda po bandzie.
Składałem tez skargę na komornika w sprawie pobierania do opłaty stosunkowej podatku VAT i Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu a później Sąd Okręgowy podtrzymał ze Komornik Łukasz Napierała ma przeliczyć pobierane opłaty.. Pierwsze postanowienie zapadło 1 października 2018r. drugie w marcu 2019r. od którego Komornik się w ogóle nie odwoływał ani też nie wykonał tego postanowienia bo oni za nic nie odpowiadają.