Uchwała SN: komornik nie powiększy opłaty egzekucyjnej o VAT.

Leszek Bloch07 lipca 201662 komentarze

W dniu dzisiejszym (7 lipca 2016) Sąd Najwyższy podjął uchwałę niecierpliwie oczekiwaną przez wszystkich chyba uczestników postępowania egzekucyjnego. Pochylał się mianowicie nad zagadnieniem prawnym o którym już pisałem: czy komornik sądowy określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego uprawniony jest do powiększenia opłaty egzekucyjnej o kwotę podatku VAT?

Uchwała III CZP 34/16 została podjęta w składzie 3 sędziów Sądu Najwyższego a jej treść jest następująca

Komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, ustalonej na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 790 ze zm.), o stawkę podatku od towarów i usług.

Przypomnę że do końca września ubiegłego roku czynności komorników były zwolnione z VAT zaś od 1 października 2015 zostały nimi objęte. Otwartą pozostawała kwestia kto ma finansować 23% podatku VAT: czy powinny obciążać tego kto jest do uiszczenia opłaty egzekucyjnej, czy są to koszty celowego prowadzenia egzekucji jakie ponosi dłużnik, czy ten ciężar ponosić powinien komornik?

Innymi słowy z czyjej kieszeni ma być finansowany VAT: komornika czy dłużnika?

Dzisiejsza uchwała rozstrzygnęła sprzeczne interpretacje na niekorzyść komorników.

Cóż to oznacza dla wierzycieli: mniejsze kancelarie komornicze – zwłaszcza te spoza dużych ośrodków mogą mieć problem udźwignięciem kosztów funkcjonowania – co nie wróży dobrze skuteczności egzekucji.

Na pojawienie się uzasadnienia ww. uchwały trzeba będzie jeszcze ale jeśli chciałbyś zapoznać się z uzasadnieniem przedstawionego zagadnienia prawnego kliknij tutaj.(jest interesujące gdyż przedstawia także argumenty komorników)

Jeśli interesuje Cię ta kwestia zapoznaj się także z tym wpisem

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 62 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Lech 8 lipca, 2016 o 07:12

  Orzeczenie oczywiście słuszne, ale ile się nasłuchałem na konkurencyjnym blogu, jak już dawno wyrażałem takie zdanie, to moje 😉 (a to, że jak to tak, aby komornik płacił podatek z własnej kieszeni, a to, że rada komornicza ma inne zdanie, a to, że nawet jakieś poślednie sądy orzekały inaczej niż powyżej, a to, jak to nie można porównywać komornika do prywatnego przedsiębiorcy itp.).

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 8 lipca, 2016 o 13:28

  Argumenty komorników nie były całkiem pozbawione sensu ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 😉

  Odpowiedz

  Lech 8 lipca, 2016 o 13:30

  Argumenty były tak samo słuszne, jak argument pani kioskarki, która by chciała sprzedawać papierosy po cenie z opakowania + VAT.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 8 lipca, 2016 o 13:34

  Bardzo obrazowe porównanie ale nie palę 😉

  Odpowiedz

  Lech 8 lipca, 2016 o 13:35

  To musi być dobre porównanie, skoro musiał się Pan uciekać do odpowiedzi nie na temat:)

  Kamil asesor 8 lipca, 2016 o 14:59

  No chyba to porównanie to chyba nie na miejscu. Pomysł aby komornik był podatnikiem vat jest chybiony i z tego całe zamieszanie. Ciekawy jestem jakby miało wyglądać liczenie vat od opłat uiszczanych od pozwów w sądzie – vat byłby w opłacie czy nie? Bo pamiętać należy te i u komornika i w sądzie mają charakter opłaty a nie zapłaty. Tylko, że w sądzie jest pobierana z góry a u komornika z dołu. Ustawodawca idąc na rękę wierzycielom (powodom) zwolnił ich z konieczności wniesienia opłaty za wszczęcie postępowania (nie mylić z usługą) przerzucając ciężar uiszczenia opłaty na dłużnika – sprawcę który swoim postępowaniem doprowadził wierzyciela do wszczęcia egzekucji (no bo niby czemu wierzyciel ma płacić skoro on tylko dochodzi tego co zostało mu prawomocnie zasądzane). Cała ta sprawa z vatem u komorników to szukanie pieniędzy przez władzę i w takim kontekście trzeba to rozpatrywać. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Kamil asesor 8 lipca, 2016 o 15:11

  Zauważam tylko, iżz uchwały SN wynika, iż „Komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, […] o stawkę podatku od towarów i usług”. Nie wiem jak to robią komornicy ale z tego co do mnie docierało to nikt opłat nie „podwyższał”. Opłaty były na tym samym poziomie i od takiej opłaty liczono vat. W takim przypadku była opłata (w normalnej wysokości) + vat. No chyba, że któryś ustalał opłatę brutto czym rzeczywiście samowolnie podwyższał opłatę. Pozdrawiam

  Leszek Bloch 8 lipca, 2016 o 15:32

  Także się skłaniam ku poglądowi że jest to sposób na szukanie pieniędzy.

  Lech 8 lipca, 2016 o 18:07

  „Ciekawy jestem jakby miało wyglądać liczenie vat od opłat uiszczanych od pozwów w sądzie – vat byłby w opłacie czy nie?” – jeśli przepisy by stanowiły, że od sprzedanych znaków opłaty sądowej, tudzież od wniesionych opłat sądowych, pobiera się VAT, to oczywiście VAT byłby już zawarty w uiszczonych opłatach.

  „Cała ta sprawa z vatem u komorników to szukanie pieniędzy przez władzę i w takim kontekście trzeba to rozpatrywać. Pozdrawiam.” – tak jak każdy podatek, nie rozumiem tylko tego hałasu, jakoby właśnie u komorników miałoby to być niemożliwe.

  Kuba 8 lipca, 2016 o 10:40

  A WSA w Poznaniu uznał, że komornik w ogóle nie jest podatnikiem VAT! Biały człowiek tego nie zrozumie..

  Pozdrowienia dla patrona! JL

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 8 lipca, 2016 o 10:48

  🙂 Minęło już tyle czasu że teraz sam Pan pewnie jest patronem

  Odpowiedz

  Błażej 8 lipca, 2016 o 13:02

  Tak jak SN stwierdził w krótkim uzasadnieniu problem ten rozstrzygnął tylko w zakresie przedstawionym przez SO w pytaniu prawnym. Jednocześnie dodał, że uchwała nie przesądza ostatecznie, tego czy interpretacja MF jest prawidłowa, ani tego czy podatek jest należny. Dalej orzekł że art. 49 u.k.s.e ściśle określa wysokość opłat egzekucyjnych, które nie mogą być zwiększone. No dobra, tylko z kolei jaki przepis u.k.s.e. wskazuje, że VAT zawiera się w opłacie? Analogicznie, jeśli komornik pobierze Vat z opłaty to ją obniży i zrobi to niezgodnie z art. 49. W tej sytuacji na komorniku faktycznie spocznie obowiązek zapłacenia podatku Vat, co jest jakimś kuriozum. Podobnie, gdyby honorarium adwokata, czy radcy prawnego zawierało w sobie podatek Vat. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, bo wówczas byłby on obciążony stawką 23% i dodatkowo podatkiem dochodowym (tylko należy pamiętać, że adwokat czy radca prawny prowadzi działalność gospodarczą, a komornik jak wynika z orzecznictwa sądów powszechnych oraz TK jest organem władzy publicznej ). Na marginesie należy dodać, że już 3 WSA orzekły, że komornik jako organ władzy publicznej nie jest podatnikiem Vat. I tych 3 komorników będzie powiększało opłaty o stawkę podatku Vat uzasadniając to argumentami z orzeczenia i dojdziemy do sytuacji, w której w państwie prawa (jeśli jeszcze takie mamy) będzie funkcjonowało kilka porządków prawnych. Ale najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że Sądy stosują w przypadku komorników tak rozszerzającą wykładnię przepisów, z których nijak nie wynika aby w u.k.s.e. była mowa o Vat tylko stosują marną broszurę MF jako źródło prawa… Słabo…
  Na pocieszenie dla komorników SN stwierdził, że jest to krzywdzące dla tego środowiska, no… ale… jakoś sobie dadzą radę skoro każdy zarabia średnio 46 tysięcy. 🙂

  Odpowiedz

  Lech 8 lipca, 2016 o 13:28

  „Podobnie, gdyby honorarium adwokata, czy radcy prawnego zawierało w sobie podatek Vat.” – przecież zawiera.

  „Na marginesie należy dodać, że już 3 WSA orzekły, że komornik jako organ władzy publicznej nie jest podatnikiem Vat. I tych 3 komorników będzie powiększało opłaty o stawkę podatku Vat „- jeśli nie jest podatnikiem, to o nic nie będzie powiększał, ponieważ VATu rzekomo nie płaci 🙂

  „No dobra, tylko z kolei jaki przepis u.k.s.e. wskazuje, że VAT zawiera się w opłacie?” – a jaki przepis wskazuje, że podatek dochodowy jest w opłacie? Po prostu i VAT, i dochodowy jest liczony od tego, co komornik dostaje, a że dostaje 15/8%, to z tego płaci.

  Odpowiedz

  Kamil asesor 8 lipca, 2016 o 15:18

  No jak komornik nie może opłaty podwyższać o VAT to czy może ją o VAT obniżać? opłata to nie jest cena którą sobie może sam kształtować. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 8 lipca, 2016 o 13:31

  Dzięki za krótkie sprawozdanie z ustnego uzasadnienia SN – bo jakoś nie byłem 🙂

  Odpowiedz

  Lech 8 lipca, 2016 o 13:33

  „Na pocieszenie dla komorników SN stwierdził, że jest to krzywdzące dla tego środowiska, no… ale… jakoś sobie dadzą radę skoro każdy zarabia średnio 46 tysięcy” – jest tak samo krzywdzące jak dla każdego innego przedsiębiorcy. Ale przynajmniej dobrze usłyszeć oficjalne orzeczenie, że podatki są krzywdzące 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 8 lipca, 2016 o 13:35

  🙂

  Odpowiedz

  Błażej 8 lipca, 2016 o 15:10

  no to łapcie Drodzy Państwo uzasadnienie WSA z Poznaniu z 14.06.2016 r., tam są przedstawione bardziej merytoryczne argumenty przemawiające jednak za tym co twierdzę, w odróżnieniu od argumentów Pana Lecha o tej Pani z kiosku 🙂

  Odpowiedz

  Błażej 8 lipca, 2016 o 15:10

  no to łapcie Drodzy Państwo uzasadnienie WSA z Poznaniu z 14.06.2016 r., tam są przedstawione bardziej merytoryczne argumenty przemawiające na korzyść komorników, w odróżnieniu od argumentów Pana Lecha o tej Pani z kiosku 🙂 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7A2A4646BB

  Odpowiedz

  Lech 8 lipca, 2016 o 18:14

  Przeczytawszy pobieżnie ww. uzasadnienie dochodzę do wniosku, że udziela ono chyba odpowiedzi na inne pytanie, niż tutaj dyskutujemy, mianowicie iż „komornik nie jest podatnikiem podatku VAT”. Z tego wniosek, że nie nalicza on VAT w ogóle, zatem bezprzedmiotowa jest dyskusja o tym, czy podatek jest w opłacie, czy jest doliczany do opłaty. A w szczególności – skoro nie jest podatnikiem – nie może doliczać ponad opłatę egzekucyjną podatek VAT – cbdu.

  Odpowiedz

  Lech 8 lipca, 2016 o 18:20

  Dodam tylko, że nigdy nie zabierałem głosu w dyskusji na temat „czy komornik jest podatnikiem VAT”, więc uprzejmie proszę nie strzelać na ślepo do moich argumentów 😉

  Odpowiedz

  Izabela 3 listopada, 2016 o 17:34

  „inteligenci” co wymyślili VAT dla komorników tak namieszali, że zaraz się okaże, że od niektórych rzeczy jest podwójnie liczony VAT. Jedna rzecz VAT od opłaty egzekucyjnej, o której jest ten artykuł a druga jeszcze bardziej skomplikowana – VAT od opłaty za poszukiwanie majątku i brak jakichkolwiek informacji jak to księgować, bo o ile komornik odzyska zapłaconą przez wierzyciela zaliczkę i wystawi fakturę korektę to jakoś się to zamyka:/ (chociaż ustalenie ile komornik ma oddać w konkretnej sprawie wymaga wiele kombinacji albo najlepiej to chyba wierzyciel powinien mieć program komputerowy taki jak mają komornicy), ale co jeśli wierzyciel zapłacił, komornik wystawił fakturę a potem umarza postępowania albo jeszcze lepiej przekazuje innemu komornikowi?? W takim przypadku faktury korekty już nie ma i nie wiadomo co z tym fantem zrobić, bo jako wierzyciel nie znam całej drogi i sposobu księgowania przez komorników, który komu jakie faktury potem wystawi żeby nie zdublował się VAT. Cyrk na kółkach, a w sieci słowa nie ma o tym jak to ma być rozliczane. Powinni zdjąć ten VAT i tyle, bo utrudnili nie tylko życie komornikom ale i dłużników i wierzycielom , coś co było proste i jasne tak skomplikowali, że sami w urzędach nie wiedzą co z tym zrobić. Za rok albo dwa zmieni im się interpretacja i co dziwne prawo podatkowe często działa wstecz.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 3 listopada, 2016 o 22:07

  Podzielam Pani zdanie i mam niejasne przeczucie że koniec końców tak to się skomplikuje że ktoś pójdzie w końcu po rozum do głowy u tego VAT-u u komorników nie będzie.

  Odpowiedz

  Pawel 18 listopada, 2016 o 14:12
  Tork 16 czerwca, 2017 o 21:20

  Moim skromnym zdaniem jedynym słusznym rozwiązaniem jest przyjecie, że vat powinien zostać doliczony, ale komornik nie może go pobrać od nikogo. Komornik może pobrać jedynie opłatę egzekucyjną. Komornicy powinni wystawiać faktury, ale odmawiać przekazania podatku bo go nie mają. Nie otrzymali go od „klienta”. W tym kierunku nie będą mogli odpowiadać za jego nie pobranie i nie przekazanie do właściwego urzędu skarbowego. Tak wygląda stan prawny obecnie, a szukanie jakichś rozwiązań po to żeby tylko skarb państwa dostał podatek nie jest na miejscu. jeśli uznaliście komorników za vatowców ustawodawca powinien uregulować mechanizm poboru, tak jak w innych ustawach np. prawo upadłościowe czy o kosztach zastępstwa radcy z urzędu. Fala pieniądza jaka wpływa na rachunek komornika w egzekucji jest przeznaczana na należność wierzyciela, jego koszty, oraz opłaty egzekucyjne które służą pokrywaniu działalności egzekucyjnej i na nic innego zgodnie z ustawą nie mogą być przeznacone. Amen

  Odpowiedz

  Lech 16 czerwca, 2017 o 22:30

  „Świetny” pomysł, ale po co go ograniczać tylko do komorników? Sprzedam coś za 100zł, wystawię fakturę na 123zł, vatu nie zapłacę, bo przecież go „nie dostałem”…

  Odpowiedz

  Tork 19 czerwca, 2017 o 21:23

  Kolego Lechu nie rozumiemy w ogóle VATU. W orzecznictwie dopuszcza się takie sytuacje, również w orzecznictwie ETS. W uchwale SN powołał się na jeden z takich wyroków ETS, ale nie zauważył, że w przypadku tamtego stanu faktycznego cena była określona na podstawie oświadczeń stron umowy. Przyłożenie tego do opłaty egzekucyjnej jest zupełnie chybiony. Drogi Lechu możesz nie lubić komorników, ale zobaczymy jak będzie jak nam będą zabierać niesłusznie i bez podstawy prawnej z urobku.

  Odpowiedz

  Lech 19 czerwca, 2017 o 22:22

  Cóż, takie samo zdanie (że nie rozumiesz VATu) mam ja o tobie. Co potwierdził teraz sąd w omawianym orzeczeniu.

  Odpowiedz

  Tork 20 czerwca, 2017 o 11:16

  jak na chwilę obecną skład 7 sędziów nie podejmował uchwały. Posiedzenie zostało wyznaczone na lipiec 2017 roku. SN uznał że wcześniejsza uchwała nie jest przekonywująca. Poza tym ja zwracam uwagę na uzasadnienie, a nie przyjmuję świętość uchwały SN. Poglądy SN się zmieniają przez lata i nie należy się ich trzymać. Opłaty pomniejszone o koszty działalności ( kosztem nie jest podatek VAT ) stanowi dochód komornika sądowego. Opodatkowanie tej należności stanowi konstrukcyjnie podatek dochodowy, a takim nie jest podatek VAT. Przyjęcie takiego założenia oznacza, że komornik płaci 50% podatrek dochodowy. Pozdrawiam.

  Lech 20 czerwca, 2017 o 11:24

  No cóż, widzę, że tworzysz alternatywną matematykę. No ale tak, jeśli przedsiębiorca płaci 19% dochodowego i około 18,7% VAT w cenie brutto, to rzeczywiście – wg matematyki Torka płaci „37,7% dochodowego” (jeśli już ktoś nie odróżnia dochodowego od VATu i zaokrągla wszystko do 50).

  I podatkowi temu podlegają przychody – czy to przedsiębiorcy, czy komornika. Witamy w realnym świecie.

  Tork 23 czerwca, 2017 o 11:32

  Przecież mówię, że w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji wprost się wskazuje, co stanowi dochód komornika. Jeżeli jest to dochód to dlaczego nazywasz to przychodem. Regulacja ustawy w tej kwestii jest bardzo jasna. W tym miejscu nawet nie odnoszę się do tego, że komornik jest podatnikiem podatku VAT bo takiej głupoty dawno nie słyszałem. Takie rozumowanie jak to prezentowane przez Ciebie pogrąża ludzi w całym kraju. I niestety dopóki będziemy mieli takich zdolnych urzędników i prawników w tym kraju nigdy nie będzie dobrze. Współczuję ludziom walki z systemem ( a jest to bardzo trudna do rozbicia a inteligencja urzędnicza. raczej na dotarcie do ich umysłu uważam za niemożliwe ). W pewnym sensie rozumiem dlaczego kandydaci na prawo w innych krajach na renomowanych uczelniach muszą legitymować się innym wykształceniem wyższym ( przeważnie z nauk ścisłych ) i osiągnięciami – potwierdza to ich zdolności umysłowe, a tak drażliwa i wymagająca wiele doświadczenia i inteligencji działka jak prawo tego wymaga żeby nie krzywdzić ludzi swoimi umysłowymi gniotami. Poza tym Tork w odróżnieniu od Ciebie jest matematykiem z ( wyższego ) wykształcenia więc twoje żarty z moich umiejętności są co najmniej zabawne skoro jesteś tylko prawnikiem. Pozdrawiam i zachęcam do lektury ustaw podatkowych i mniej szkoleń organizowanych przez Administrację Podatkową.

  Lech 23 czerwca, 2017 o 15:22

  Czyli już wiem gdzie popelniasz blad. Dochod, o ktorym mowa w ustawie o komornikach, ma znaczenie potoczne, a nie jest terminem podatkowym. Bardzo latwo to wykazać, choćby zdając sobie sprawę, że z tego dochodu komornik musi zapłacić swoje koszty (pracownikow, kancelarię), zapłacić wiele podatków (na przyklad akcyzę w benzynie lub w energii elektrycznej),i dopiero to, co mu zostanie po odjeciu kosztów, jest dochodem, który sobie wpisuje w PIT. VAT tu żadnym uprzywilejowaniem nie jest.

  Tork 24 czerwca, 2017 o 21:23

  Dochodem jest właśnie to co mu zostaje po pokryciu kosztów działalności egzekucyjnej. Do tej pory komornik był traktowanyna gruncie prawa podatkowego jak organ władzy państwowej i nie podlegał VAT-owi. Ze względu na jego pozycję ustrojową i to, że nie był on traktowany jako przedsiębiorca postanowiono, że powinien rozliczać się będzie jak przedsiębiorca w zakresie podatku dochodowego. Komornik nie jest przedsiębiorcą, a jedynie rozlicza się z podatku tak jakby nim był. Płaci więc podatek dochodowy od tego co wyżej napisałem. Teraz jego dochód został jeszcze ovatowany… Nowa ustawa wprowadzi w tym zakresie jeszcze większy zamęt. Komornik w rezultacie tych orzeczeń sądów ( moim zdaniem błędnych ) ponosi ostatecznie ciężar podatku VAT i jeszcze płaci dochodowy. Teraz pytanie od czego ma zapłacić od dochodu, który został objęty VAT em może również…. w końcu to też jego dochód. Ustawa nie reguluje kolizji między VATEM a dochodem w tej akurat sytuacji. Kiedy komornik płaci ze swojego dochodu i vat i podatek dochodowy

  Lech 25 czerwca, 2017 o 01:35

  Zgadzam się, że podatki są w Polsce wysokie. Tylko to nie jest argument za tym, aby komornicy ich nie płacili. Nie rozumiem też argumentu, że komornik nie jest przedsiębiorcą, więc może nie płacić VATu. Przecież podatki, nie są nakładane wyłącznie na przedsiębiorców. Rozumiem płacz, że przez długi czas się czuło traktowanym ulgowo niż reszta społeczeństwa, ale… witamy w realu. Może dzięki temu komornicy dołączą do grona wyborców partii, która *naprawdę* postuluje obniżkę podatków, i to nie o procent VAT, ale całkowitą jego likwidację.

  Tork 26 czerwca, 2017 o 12:12

  Mi to i tak nie pasuje i ani Twoje, ani SN oraz NSA argumenty mnie nie przekonują. Z całym szacunkiem, ale komornicy nie są uprzywilejowani ponieważ opłatę pobierają jedynie w 30% spraw, a 70% wykonują za darmo. Nie lubię takiego polskiego podejścia i rabunku na pracującej jednak części społeczeństwa. Niech wprowadzą im 300 zł. opłaty wstępnej to wtedy będą prowadzić działalność i świadczyć usługę. Związek między byciem przedsiębiorcą a statusem podatnika VAT chyba jest oczywisty. Nie rozumiem o co chodzi ? Jeśli pobiera opłatę, która jest daniną publicznoprawną z określonym przeznaczeniem to jak można pobierać od tego VAT. Skoro może pobrać taką daninę, a nie ma wprost regulacji o vat to niech w ogóle nie pobiera podatku vat bo nie ma ku temu podstaw. Ja wiem, że najłatwiej myśleć prosto jak chłop… dowalić komornikom bo ciągnik zajął, ale prawo powinno być wykładane przede wszystkim literalnie a nie zgodnie z chłopsko robotniczą wykładnią prawa. Pozdrawiam i szanuje twoje poglądy w tej sprawie, tylko ich nie podzielam, gdyż nie wynikają z przepisów prawa.

  Lech 26 czerwca, 2017 o 12:57

  „ponieważ opłatę pobierają jedynie w 30% spraw, a 70% wykonują za darmo.” – to nie są merytoryczne argumenty.

  Tork 24 czerwca, 2017 o 21:24

  Dodam, że podatek vat nie jest kosztem jego działalności egzekucyjnej

  Odpowiedz

  Lech 25 czerwca, 2017 o 01:39

  Z tego nie wynika, że komornik mógłby pobierać stawki wyższe, niż ograniczają go przepisy.

  Tork 27 czerwca, 2017 o 09:23

  Za to kolegi argumenty są bardzo merytoryczne. „Rozumiem płacz, że przez długi czas się czuło traktowanym ulgowo niż reszta społeczeństwa, ale… witamy w realu. Może dzięki temu komornicy dołączą do grona wyborców partii, która *naprawdę* postuluje obniżkę podatków, i to nie o procent VAT, ale całkowitą jego likwidację.” Nie ulgowo tylko to wynikało z przepisów prawa. Skoro widzę takie argumenty o uprzywilejowaniu tej grupy to odpowiadam, że nie była uprzywilejowana. – A zaraz po tym swoim niemerytorycznym argumencie piszesz, że moje argumenty są niemerytoryczne. Skoro nie rozumiesz moich wątpliwości to nie ma o czym dyskutować. Z takim podejściem to nie powinno się wykonywać zawodu prawnika, tylko być urzędnikiem w urzędzie miejskim. Takie podejście jest mi znane… zero wiedzy, ale pracują.. Koniec tematu. Dziękuję za tę niemerytoryczną dyskusję.

  Odpowiedz

  Lech 27 czerwca, 2017 o 09:25

  Dyskutujesz ze mną nie na temat – nie wypowiadam się odnośnie tego, czy komornik ma być podatnikiem VAT. Twierdzę tylko, że skoro już uznano, że ma być, to VAT jest zawarty w opłacie egzekucyjnej, której wysokość jest ograniczona przepisami.

  Wojciech 11 sierpnia, 2017 o 10:14

  Witam,
  moje pytanie do powyzszego tematu brzmi. Czy na dzien dzisiejszy cos sie zmienilo jesli chodzi o to kto placi VAT? Pytam dlatego ponieważ od kilku miesiecy jestem dluznikiem i w tym miesiacu otrzymalem aktualizacje o stanie zaleglosci w ktorej komornik podwyzszyl oplaty z 9% do 18,5%. Nie wiem z czego wynikaja te oplaty poniewaz jedynie wiem o 8% oplat ktore wynikaja z egzekucji prowadzonej z wynagrodzenia oraz konta bankowego.
  Czy moge prosic o jakis dokladniejszy opis na co tak naprawde skladaja sie koszty naliczane przez komornika?

  Odpowiedz

  Andrzej 15 sierpnia, 2017 o 15:15

  Sądzę, że „pokrzywdzeni” komornicy powinni toczyć bój z Ministrem Finansów, Ministrem Sprawiedliwości albo z Urzędem Skarbowym w sprawie obniżenia standardu ich egzystencji na ludzkim padole. Postępowania egzekucyjne muszą być wolne od 23% podatku Vat, gdyż art.49.1 ani inny akt prawny nie uprawnia do jego naliczania. I tą są absolwenci wydziału Prawa. A art.14 i ślubowanie. Śmiechu warte.

  Odpowiedz

  Tork 16 sierpnia, 2017 o 11:40

  Andrzeju. Komornicy walczą z tą dziwną interpretacją na wszelkie sposoby. Raczej należy postawić pytanie co z resztą prawników….nsa, wsa, sn. sądy rejonowe, radcy prawni itp. Urzędy skarbowe… O to chodzi, że komornicy widzą głupotę tego rozwiązania..niestety znaleźli się tak jak inni obywatele na linii konfrontacji z fiskusem i muszą wysłuchać bajeczek na temat prawa i sprawę przegrają. To się nazywa samowola urzędnicza. Te dyrfdymały nie wynikają z przepisów prawa. Komornicy nie powinni ani złotówki przekazywać do us tytułem vatu. Po pierwsze nawet jeśli przyjmiemy, że vat się należy od opłat egzekucyjnych to nie ma mechanizmu jego poboru i kropka. Chociaż uważam, że to kompletna bzdura. \orzeczenie powoływane z tsue w uzasadnieniach dotyczą innych stanów prawnych i faktycznych i nie mają nic w spólnego z naszym prawem. Taki typowy b łąd studenta..przeczyta sentencję i wciska tezę w miejscu gdzie nie powinien. To nie jest sytuacja gdzie kowalski wie ile wynosi cena netto plus vat i płaci. Wtedy ten vat przekazujemy do us. W egzekucji nikt niczego nie płaci z własnej woli… VATU nie ma w opłacie egzekucyjnej, cokolwiek napisał SN. Strach przed fiskusem …. Komornicy będą kolejni po milionach przedsiębiorców , którzy w końcu wygrają batalię z vatem lub rozbiją się o ścianę głupoty. Ludzie na wykładach nie potrafili przenieść vatu na egzekucję…. bo to się nie klei w ogóle. Nikt nie chciał się podpisać pod tą interpretacją i…… ze wsi, który to napisał. Przez pomyłkę to podpisano i zaczęło żyć własnym życiem… a to, że SN,wsa, nsa się pod tym podpisali świadczy jedynie o ich kwalifikacjach. Co do ” pokrzywdzonych” to akurat oni są. Idź do tej pracy zobaczymy jak długo będziesz chciał pracować. Ja tam wolę swoje biureczko, zresztą prawdopodobnie jak ty. Najlepiej umniejszać komuś jak się nie pracuje…bo nie ma się pojęcia o pracy. Ich wynagrodzenie w przełożeniu na odpowiedzialność, godziny pracy, stres, ryzyko i ilość zadań jest nieporównywalne z pracą radców, adwokatów, sędziów. Gdyby radca lub adwokat pracowali tyle to by zarabiali cztery razy więcej albo i 10 ( takich znam ). Zaglądaj częściej na ręce i pracę niż do kieszeni…. taka moja rada.

  Odpowiedz

  Lech 16 sierpnia, 2017 o 12:12

  > niestety znaleźli się tak jak inni obywatele

  Właśnie widzę, że największy ból jest o to, że komornik jest traktowany pod względem podatkowym tak jak inny podmiot. A tymczasem…:

  > Komornicy nie powinni ani złotówki przekazywać do us tytułem vatu

  Bo są specjalną kastą? Nie! I mają takie same obowiązki podatkowe, jak inne podmioty. Skoro płacą podatek dochodowy, i nie jest to kwestionowane, to powinni też płacić też VAT, JEŚLI wykonywane przez nich czynności zostaną uznane za podlegające temu podatkowi.

  > nie ma mechanizmu jego poboru i kropka

  To już jest bzdura do kwadratu. Mechanizm poboru jest taki sam, panie Tork, jak ten, gdy przychodzisz do sklepu po maślankę. Komornik pobiera opłatę egzekucyjną i od niej nalicza VAT tak, jak każdy inny przedsiębiorca.

  > To nie jest sytuacja gdzie kowalski wie ile wynosi cena netto plus vat i płaci

  VAT się płaci tylko od znanej ceny? Co to za dyrdymały i na co to ma być argument? Jeśli biorę udział w aukcji i nie wiem ile finalnie zapłacę, to znaczy, że sprzedaż nie będzie objęta VATem? I skąd założenie, że płacący opłatę u komornika czegoś nie wie? Opłaty są bardzo wyraźnie zapisane w przepisach.

  > Komornicy będą kolejni po milionach przedsiębiorców

  Będą, będą. Rozwiązania są dwa – 1. likwidacja VATu 2. Uznanie, że komornicy jako specjalna kasta, nie będzie się parała takimi zwykłymi podatkami jak dla plebsu.

  > Ich wynagrodzenie w przełożeniu na odpowiedzialność, godziny pracy, stres, ryzyko i ilość zadań jest nieporównywalne

  I to ma być argument w kontekście zasadności poboru podatków??? I to ja niby robię „studenckie błędy?!”

  > Zaglądaj częściej na ręce i pracę niż do kieszeni

  To też jest wg ciebie argument w dyskusji podatkowej?

  Odpowiedz

  Tork 16 sierpnia, 2017 o 12:19

  aaaaaaaa KASTA…ehhehehhehehehhehehehehehheeee. Boże święty… gdzie masz rozum. O matko-dzięki za te kilka słów znowu miałem ubaw. Ostatni raz takie rzeczy czytałem jak przydzielili mi upośledzonego Przemka kiblarza z klasy na korepetycje w podstawówce. Pozdrawiam. Podobno sudoku troszkę pomaga i pasjans-zatem polecam. Kasta – hehehehehe

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 17 sierpnia, 2017 o 10:22

  Proszę o merytoryczne i stonowane wypowiedzi gdyż obraźliwe porównania w komentarzu świadczą tylko o komentującym.

  Tork 16 sierpnia, 2017 o 12:25

  Dyskusja podatkowa z Tobą …nie dyskutuję z Tobą tylko się z Ciebie naśmiewam…. daj w końcu jakichś merytoryczny argument z powołaniem przepisu i jego interpretacji. Bo to na bank dyskusja podatkowa nie jest..już prowadziłęm kilkanaście takich dyskusji na szkoleniach, ale argumenty jakby były inne trochę. Nawet specjaliści z czołowych firm podatkowych i z Kancelarii podatkowych przyznali, że to bzdura… w trakcie dyskusji pojawił się jeden jedyny merytoryczny argument za vatem w , ale uznano, że to nie ten przypadek. Przypominam, że poglądy SN, wsa i nsa zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie przyjmuj tego jak student z namaszczeniem., w orzecznictwei też są perełki, któe się nie przyjmują. Wielu sędziów uznaje to orzeczenie za bzdurę i dalej uważają,m że vat ma być doliczany. Ale oni zapewne są od Ciebie głupsi i też nie potrafią prowadzić dyskusji podatkowych

  Odpowiedz

  Lech 16 sierpnia, 2017 o 12:27

  Konkretnie na co chcesz argument?

  Odpowiedz

  Tork 16 sierpnia, 2017 o 22:08

  że VAT ma być w opłacie egzekucyjnej. Słucham….. ale konkretnie przepis i interpretacja.

  Odpowiedz

  Lech 16 sierpnia, 2017 o 23:56

  Pytanie jest źle postawione. Prawidłowe jest „co może pobierać komornik”. Okazuje się, że może pobierać tyle, ile wynika z przepisów regulujących wysokość opłat komorniczych, co jest raczej dość oczywistym wnioskiem. I wysokość ta jest niezmienna, bez względu na to, czy komornik musi zapłacić jakieś podatki, albo czy ma kochankę, i dlatego wg niego „musi” więcej zarabiać, bo więcej wydaje. Po argumentację i przepisy zachęcam do lektury uzasadnienia SN, jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś.

  Odpowiedz

  Tork 17 sierpnia, 2017 o 11:04

  czyli może pobierać tylko opłatę, ale VAT to nie opłata. Gdybyś uważanie czytał moje posty to byś wyczytał i zrozumiał o co mnie akurat chodzi. Miałeś mi wytłumaczyć dlaczego VAT ma być w opłacie, a nie co może pobierać komornik. To, że komornik może pobrać tylko opłatę nie wynika, że VAT ma być w opłacie. Cały czas mówię o logice, której nie widzę w uchwale i twoich wnioskach. Czytałem uzasadnienia i ono mnie nie przekonuje. Nie traktuje SN jako świętości-a wiesz dlaczego ? Bo mam rozum, wiedzę prawniczą oraz wykształcenie naukowe. Poza tym wiem, że orzecznictwo SN jest różne…… po drugie nie jestem studentem, który bezwiednie uczy się tez orzeczeń SN i uzasadnienia.

  Odpowiedz

  Lech 17 sierpnia, 2017 o 11:11

  Doskonale rozumiem o co ci chodzi, tylko głęboko się z tym nie zgadzam,co zostało potwierdzone w orzeczeniu najwyższego sądu. Żyjemy w państwie prawa. Obywatel ma wiedzieć, czego może się spodziewać po organach państwa. Zatem jeśli jakiś przepis stanowi, że komornik w toku egzekucji może pobrać 1000zł, to znaczy, że może pobrać 1000zł, i ani złotówki więcej. Obywatela nie interesuje fakt, czy komornik musi zapłacić jakieś podatki, czy nie musi. Tak samo jak ciebie nie interesuje to, jakie podatki płaci piekarz, od którego kupujesz codziennie bułki. Podatki i jego koszty są już wliczone w cenę, którą piekarz ustala dowolnie, a komornik ma ustaloną odgórnie – cbdu. Więcej na ten temat naprawdę nie trzeba pisać, sprawa jest oczywista jak budowa cepa. Być może było uzasadnione, abym jakoś szczególnie produkował się z obroną mojej racji, jak jeszcze orzecznictwa nie było, ale teraz, to już naprawdę nic nie muszę, tylko sobie przy czipsach i coli obserwuję takich jak ty, obrażonych na świat, że się nagle dowiedzieli co to są podatki, i że płacenie podatków boli. A potem się dziwicie, że w społeczeństwie taka niechęć do poszczególnych grup zawodowych.

  Odpowiedz

  Tork 17 sierpnia, 2017 o 11:12

  Poza tym SN ciągle o tym samym..prezecież wiadomo, że komornik nie może powiększyć opłaty o VAT…. Opłata wynosi tyle ile w uoksie a vat to jest vat. Komornik głupio wpisał że opłata wynosi x w tym vat. A powinien pobrać opłatę i ją ustalić, a wystawić fakturę vat lub jeśli tak uważał powinien wskazać obok opłaty podatek vat. Uchwała nic nie wyjaśnia na dobre. Ale jak mówiłem od kilku dni komornik nie może umniejszać opłaty o vat, tylko jej nie pobierać i niech sobie skarbówka ten podatek ściągfa od dłużnika, jak panowie posłowie nie dopilnowali żeby do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wprowadzić regulację poboru podatku VAT. W postępowaniu upadłościowych w odniesieniu wynagrodzenia syndyka tak zrobili wynagrodzenie plus VAT

  Odpowiedz

  Lech 17 sierpnia, 2017 o 11:20

  Sam podajesz argumenty przeciwko swoim tezom – syndycy mają zapisane w ustawie opłaty plus VAT, czyli VAT im powiększa opłatę (a dokładniej: nowa opłata składa się ze starej opłaty podstawowej powiększonej o VAT). Komornicy takiego zapisu nie mają, zatem pobierają opłatę tyle, ile mają zapisaną w przepisach. To, czy odprowadzają od tego VAT, czy nie, to już ich sprawa – jeśli jakiś komornik uznaje, że nie powinien być płatnikiem podatku VAT, to niech go nie płaci, i dowodzi swojej racji w sądzie – ale nie jest to w żadnym przypadku problem dłużnika. Pomysł, aby US kierował roszczenia o VAT do dłużnika jest paradny i wynika chyba z nieznajomości zasad funkcjonowania podatku VAT – płaceniem tego podatku nie zajmuje się bowiem konsument, tylko płatnik, czyli ten, komu konsument płaci.

  Odpowiedz

  Tork 17 sierpnia, 2017 o 11:43

  Cola i chipsy źle wpływają na mózg. Twoje argumenty nie są prawne tylko dyskutujesz jak chłop przy piwie. Śmiać to się chce mi ale z głupoty tego narodu – jesteś świetnym przykładem polskiego specjalisty. Czasami bywam na zachodzie i się odzwyczajam od tego, że w kraju buractwo i wiocha i zacofanie o 150 lat pomieszane z chłopską logiką a na urzędach siedzą głupole. Cały czas czekam na argument prawny…. jeszcze się nie doczekałem. wytłumacz mi jak się ma do tego zasada neutralności podatku vat…naczelna zasada tego podatku do tego, że vat ma być w opłacie. Paradny pomysł to jest taki, że vat ma płacić przedsiębiorca. Paradny…hehehhe…a jak nie zapłaci podatku bo będą mieli inny sposób rozliczenia bezgotóowy to co … np. wniesienie aportu do spółki. Przepada…. mechanizmu poboru podatku mamay zapewne tylko jeden : ))))))))… Orzecznictwo TSUE jest pełne spraw, gdzie z powodu występującej w regulacjach krajowych konstrukcji poboru podatku nie było możliwości poboru podatku VAT. Orzeczenia te dotyczyły zwolnienia przedsiębiorców od odpowiedzialności za nieprzekazanie podatku VAT do urzędu. Pełno również orzeczeń dot neutralności tego podatku. Koniec rozmowy poćwicz jakieś macierze całki odwrotne ( w co wątpię żebyś potrafił ) i inne zadania lub chociaż dziecinnie prostą logikę zamiast zajadać się czipsami i opijać się kolą… rozruszasz mózg. Poznasz możliwości swojego mózgu, przerazisz się i może coś z tym zrobisz…. Ja mam już dość polskiego prawnika, który nie czyta, nie uczy się, ale uważa , że wie..lenistwo i nieuctwo prawników polaków jest ogólnie znane na świecie. Ścisłowcy i pracownicy fizyczni nasz naród jedynie bronią w opinii publicznej…. Ciężko się żyje w kraju wszechogarniającej głupoty, ludzie są dręczeni przez współobywateli … rozbijając się o mur ograniczonego myślenia… pozdrawiam i życzę temu narodowi rozumu

  Odpowiedz

  Lech 17 sierpnia, 2017 o 11:47

  Chamstwo, brak argumentów albo argumentacja nie na temat, a nawet nieumiejętność pisania bez błędów – widzę, że zmarnowałem czas na dyskusję z jakimś prostakiem. Z mojej strony eot.

  Odpowiedz

  Tork 17 sierpnia, 2017 o 13:26

  lesiu argumenty prawne… czekam i czekam i się doczekać nie potrafię. Błędy stylistyczne….poczytaj swoje teksty. Poza tym wskaż te błędy…

  Lech 17 sierpnia, 2017 o 13:30

  Argumenty podawałem, nie rozumiałeś, więc eot. Błędów też nie będę ci wytykał, bo po co masz się uczyć, zostań takim, jaki jesteś, to po samych komentarzach będzie można sobie o tobie zdanie wyrobić – a to zaleta.

  Tork 17 sierpnia, 2017 o 15:27

  No właśnie nie zrozumiałem… przepis podaj.. Poziom dyskusji dopasować zawsze trzeba do poziomu interlokutora. Błędy stylistyczne… podaj leszku jak przepis..wciąż czekam. A co do prostactwa poczytaj swoje teksty. ” Argumenty były tak samo słuszne, jak argument pani kioskarki, która by chciała sprzedawać papierosy po cenie z opakowania + VAT”tak jak każdy podatek, nie rozumiem tylko tego hałasu, jakoby właśnie u komorników miałoby to być niemożliwe.jeśli przepisy by stanowiły, że od sprzedanych znaków opłaty sądowej, tudzież od wniesionych opłat sądowych, pobiera się VAT, to oczywiście VAT byłby już zawarty w uiszczonych opłatach.: )))) … ” a jaki przepis wskazuje, że podatek dochodowy jest w opłacie? Po prostu i VAT, i dochodowy jest liczony od tego, co komornik dostaje, a że dostaje 15/8%, to z tego płaci.” hehehhehehheh podatek vat i dochodowy ależ porónanie : )))))” Dodam tylko, że nigdy nie zabierałem głosu w dyskusji na temat „czy komornik jest podatnikiem VAT”, więc uprzejmie proszę nie strzelać na ślepo do moich argumentów” strzelać na ślepo do argumentów wow..czysta poezja : )) ” Rozumiem płacz, że przez długi czas się czuło traktowanym ulgowo niż reszta społeczeństwa, ale… witamy w realu. Może dzięki temu komornicy dołączą do grona wyborców partii, która *naprawdę* postuluje obniżkę podatków, i to nie o procent VAT, ale całkowitą jego likwidację.””Uznanie, że komornicy jako specjalna kasta, nie będzie się parała takimi zwykłymi podatkami jak dla plebsu.” Tak po analizie tego wyżej uznałem, że jesteś bardzo inteligentny i kompetentny… : )))..wynika z tego, że masz potworne długi…idź spłać komornikowi należności i nie obwiniaj wszystkich o swoje błędy. Nie radzisz sobie w życiu i popadasz w kłopoty…. nie zabieraj się za nic i siedź w domu żeby cię później różne kasty nie męczyły.

  Tork 17 sierpnia, 2017 o 11:52

  Tylko Lesiu jakbyś czytał… komentarze do ustawy prawo upadłościowe i orzecznictwo to byś wiedział, że mają to za superfluummmm….. i argumentują na podstawie zasady neutralności, że i tak należy doliczyć. Wszyscy tak robią…a zapisali to dlatego, że mieli świadomość nieuctwa w us. ZROBILI TO W TEN SPOSÓB tAK DLA BEZPIECZEŃSTWA ŻEBY SIĘ NIE POJAWIŁ TAKI URZĘDAS I NIE ZACZĄŁ W DECYZJACH GŁUPOT WYPISYWAĆ. Moja mi mówi że po „gębie: widać, że nie warto z Panem dyskutować… że ograniczenie się maluje na twarzy. Idę pić wodę i zajadać się owocami. Posłucham jej…zna się na ludziach i prawie zawsze ma rację. Dziękuję za dyskusję chociaż nie padł ani jeden argument prawniczy. Jestem przyzwyczajony…jestem polakiem i nie żyję tutaj od dziś. W Polsce niestety z głupotą się walczy zamiast ją leczyć.

  Odpowiedz

  Andrzej 18 sierpnia, 2017 o 17:23

  Początek pominąłem, a reszta, tak przypuszczam, ma powiązanie z prawem. Choć nie ma tu nic o papierosach lub innych używkach a jedynie o doliczaniu „wpinając się” nie w tę ustawę.
  „w zakresie ustalenia kosztów postępowania egzekucyjnego w części dotyczącej kwoty 105,15 złotych zł, stanowiącej podatek VAT’ naliczony w wysokości 23 % od opłaty egzekucyjnej w kwocie 457,19 zł. Opłaty egzekucyjne zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. Ustawa ta reguluje w sposób precyzyjny zarówno maksymalną, jak i minimalną wysokość opłaty egzekucyjnej, jaką może pobrać komornik. W obowiązującym porządku prawnym nie istnieje żądana podstawa do tego, aby komornik był uprawniony doliczać podatek VAT do opłat egzekucyjnych. Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji , kiedy ustawodawca chce, aby do opłaty należnej podatnikowi podatku od towarów i usług (VAT) doliczany był ten podatek, to wskazuje to w sposób wyraźny (zob. m.in. § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu, art. 89 ust 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Aktualne brzmienie art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji takich regulacji jednak nie zawiera. Do czasu więc ewentualnej nowelizacji w/w ustawy w tym zakresie, należy przyjąć, iż kwota otrzymanego przez komornika wynagrodzenia za świadczone usługi zawiera już podatek VAT. Zgodzić się należy ze skarżącym iż odmienna interpretacja, w szczególności zezwalająca na obciążenie stron postępowania egzekucyjnego dodatkowo koniecznym do zapłaty przez komornika podatkiem VAT, zwiększałaby wysokość opłat egzekucyjnych, co naruszałoby przepisy regulujące wysokość i zasady pobierania opłat egzekucyjnych, które stanowią materię ustawową. Stąd doliczenie przez Komornika podatku VAT do opłaty egzekucyjnej podlegało uchyleniu przez Sąd rozpoznający skargę na tę czynność.”

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 8 lipca, 2016 o 15:42

  Myślę że odpowiedzi pozostałych uczestników dyskusji powinny być wystarczające

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: