Ulga na złe długi a postępowanie restrukturyzacyjne dłużnika

Leszek Bloch28 grudnia 2020Komentarze (0)

W niedawnym wpisie informowałem o korzystnym dla wierzycieli wyroku TSUE I C-335/19. Wspomnianym wyrokiem TSUE uznał że uzależnienie odliczenia VAT od od warunku by dłużnik nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Ulga na złe długi a postępowanie restrukturyzacyjne

Co jednak gdy dłużnik jest objęty jednym z postepowań restrukturyzacyjnych a nie upadłością czy likwidacją?

Wyrok TSUE zapadł w odpowiedzi na konkretne pytanie w konkretnym stanie faktycznym i prawnym.

Dlatego też w uzasadnieniu tegoż wyroku nie znajdziesz odpowiedzi „co z VAT – em gdy dłużnik jest na restrukturyzacji”?

Dlaczego?

Otóż TSUE odniósł się do wersji ustawy sprzed wejścia w życie postępowania restrukturyzacyjnego. Po prostu w stanie prawnym będącym podstawą pytania do TSUE postępowań restrukturyzacyjnych nie było – zatem nie mogły być objęte pytaniem.

Niemniej na gruncie polskich przepisów skutki postepowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych dla podatku VAT były podobne.

Dlatego moim zdaniem zaś prawidłowa interpretacja tego wyroku powinna uwzględniać wejście w życie postępowań restrukturyzacyjnych i umożliwiać odliczenie VAT także w takiej sytuacji.

Zainteresował mnie jeden fragment uzasadnienia. Może on być wskazówką do ewentualnych sporów z fiskusem (jestem pewien ze nastąpią):

Tymczasem należy stwierdzić, że niepewność związana z ostatecznym charakterem niewywiązania się z płatności może zostać uwzględniona również poprzez przyznanie obniżenia podstawy opodatkowania VAT, jeżeli wierzyciel przed zakończeniem postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego wykaże uzasadnione prawdopodobieństwo, że dług nie zostanie uregulowany, z zastrzeżeniem, że podstawa opodatkowania zostanie podwyższona, gdyby jednak doszło do zapłaty. Do organów krajowych należy zatem dokonanie – przy poszanowaniu zasady proporcjonalności i pod kontrolą sądu – oceny dowodów na prawdopodobieństwo przedłużonego braku płatności, które wierzyciel musi dostarczyć zgodnie ze szczególnymi przepisami prawa krajowego mającymi zastosowanie. Taki tryb jest również skuteczny dla osiągnięcia realizowanego celu, a jednocześnie mniej uciążliwy dla podatnika, który zapewnia wstępne finansowanie VAT, inkasując ten podatek na rachunek państwa (…)

Uwaga – biegną terminy do wznowienia postępowań

Aha: przypominam, że tenże wyrok TSUE I C-335/19 został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE w dniu 7 grudnia 2020 i od tej daty biegną terminy dla tych którzy chcą wzruszyć (wznowić) postępowania w których fiskus odmówił zastosowania ulgi.

Wznowienie postępowania następuje na wniosek strony złożony w terminie miesiąca od publikacji sentencji orzeczenia TSUE w Dzienniku Urzędowym UE (art. 241 Ordynacji podatkowej)

Leszek Bloch
radca prawny

Photo by Josefa nDiaz on Unsplash

***

Nie zapiszę się w annałach

Właśnie odrzuciłem propozycję publikacji własnej biografii w wydaniu Oxford „Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”  :).

Pomimo telefonicznych zapewnień uprzejmiej rozmówczyni, że przyjęcie do tego szacownego grona jest dla wielu osób najwyższym wyróżnieniem w życiu, pomnikiem za życia i świadectwem dla następnych pokoleń, zaś zainteresowanie moją osobą nie wzięło się znikąd – gdyż moje zasługi na rzecz społeczeństwa zostały pozytywnie zweryfikowane przez komitet redakcyjny – pozostałem niewzruszony [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: