Wydawałoby się, że po uchwałach Sądu Najwyższego („trójkowej” w roku 2016 i „siódemkowej” w roku 2017) – sprawa braku możliwości doliczania przez komorników podatku VAT do opłaty egzekucyjnej jest przesądzona na wieki.
Wydawałoby się – ale tak nie jest.
Jeszcze wszystko może się zmienić.
Dowodem na to niechaj będą pytania prejudycjalne dotyczące wykładni przepisów prawa unijnego, skierowane niedawno do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu (TSUE). W uproszczeniu pytania prejudycjalne dotyczą wykładni i ważności aktów prawnych Unii Europejskiej.
Pytania skierował w dniu 10 marca 2018 Sąd Rejonowy w Sopocie rozpoznający skargę dłużnika na czynności komornika w przedmiocie ustalenia kosztów postępowania egzekucyjnego. Dodam, że – do czasu rozstrzygnięcia tychże pytań prejudycjalnych – Sąd zawiesił postępowanie w przedmiocie rozpatrzenia skargi.
Pełną treść pytań jakie zostały skierowane do TSUE jak i motywy im przyświecające poznasz klikając tutaj.
Jeśliby ująć rzecz skrótowo to Sąd ów pyta min. czy w świetle prawa unijnego dopuszczalne jest przyjęcie stanowiska, iż w pobieranych przez komorników opłatach egzekucyjnych zawarta jest kwota podatku VAT i jak ma to się do pogodzenia z zasadą neutralności tego podatku. Zasada neutralności podatku VAT oznacza zaś ni mniej, ni więcej to, że podatek ten powinien ponosić konsument towaru czy usługi a nie przedsiębiorca świadczący usługę czy dokonujący sprzedaży towaru. (Jeślibyś chciał zagłębić się w niuanse podatkowe polecam bloga http://podatki-dla-prawnika.pl/ prowadzonego przez mec. Monikę Markisz zaś jeśli chciałbyś poczytać o pierwszej sprawie w której rozpoznawano pytanie prejudycjalne sądu polskiego kliknij na tematyczny wpis mec. Agnieszki Swaczyny)
To tyle w telegraficznym skrócie.
Nie wiem jak Ty ale ja bardzo ciekaw jestem rozstrzygnięcia Trybunału w tej sprawie.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Zasada neutralności? Nie widzę związku z tematem. Opłata egzekucyjna wynosi Xzł, bez względu na to, czy w tym X jest VAT, czy nie ma – więc w sumie podatek ten jest jak najbardziej neutralny dla ponoszącego takie opłaty dłużnika. Jest wręcz przeciwnie – zasada neutralności wymaga właśnie tego, aby pobierane przez komornika opłaty nie były zwiększane o podatek VAT.
Sąd Rejonowy w Sopocie znalazł jednak związek odwołując się do zasady neutralności właśnie w pierwszym z pytań prejudycjalnych do TSUE:
1. Czy w świetle systemu podatku od wartości dodanej wynikającego z dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE seria L z 2006 r. Nr 347/1, ze zm. – zwanej dalej w skrócie: „Dyrektywa VAT”), w szczególności jej art. 1, art. 2 ust. 1 lit. a i c oraz art. 73 w zw. z art. 78 akapit 1 lit. (a) oraz wywiedzionej z nich zasady neutralności podatku VAT, będącej ogólną zasadą prawa unijnego, dopuszczalne jest – biorąc pod uwagę treść art. 29a ust. 1 oraz art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm. – dalej w skrócie: u.p.t.u.) w zw. z brzmieniem art. 49 ust. 1 i art. 35 oraz art. 63 ust. 4. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1277 ze zm. – dalej: u.k.s.e.) – przyjęcie stanowiska, iż w pobieranych przez komorników sądowych opłatach egzekucyjnych zawarta jest kwota podatku od towarów i usług (tj. podatku VAT),