VAT w egzekucji: uchwały SN to jeszcze nie koniec. Teraz Trybunał Sprawiedliwości UE.

Leszek Bloch04 kwietnia 20182 komentarze

Wydawałoby się, że po uchwałach Sądu Najwyższego („trójkowej” w roku 2016 i „siódemkowej” w roku 2017)  – sprawa braku możliwości doliczania przez komorników podatku VAT do opłaty egzekucyjnej jest przesądzona na wieki.

Wydawałoby się – ale tak nie jest.

Jeszcze wszystko może się zmienić.

Dowodem na to niechaj będą pytania prejudycjalne dotyczące wykładni przepisów prawa unijnego, skierowane niedawno do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu (TSUE). W uproszczeniu pytania prejudycjalne dotyczą wykładni i ważności aktów prawnych Unii Europejskiej.

Pytania skierował w dniu 10 marca 2018 Sąd Rejonowy w Sopocie rozpoznający skargę dłużnika na czynności komornika w przedmiocie ustalenia kosztów postępowania egzekucyjnego. Dodam, że – do czasu rozstrzygnięcia tychże pytań prejudycjalnych – Sąd zawiesił postępowanie w przedmiocie rozpatrzenia skargi.

Pełną treść pytań jakie zostały skierowane do TSUE jak i motywy im przyświecające poznasz klikając tutaj.

Jeśliby ująć  rzecz skrótowo to Sąd ów pyta min. czy w świetle prawa unijnego dopuszczalne jest przyjęcie stanowiska, iż w pobieranych przez komorników opłatach egzekucyjnych zawarta jest kwota podatku VAT i jak ma to się do pogodzenia z zasadą neutralności tego podatku. Zasada neutralności podatku VAT oznacza zaś ni mniej, ni więcej to, że podatek ten powinien ponosić konsument towaru czy usługi a nie przedsiębiorca  świadczący usługę czy dokonujący sprzedaży towaru. (Jeślibyś chciał zagłębić się w niuanse podatkowe polecam bloga http://podatki-dla-prawnika.pl/ prowadzonego przez mec. Monikę Markisz zaś jeśli chciałbyś poczytać o pierwszej sprawie w której rozpoznawano pytanie prejudycjalne sądu polskiego kliknij na tematyczny wpis mec. Agnieszki Swaczyny)

 To tyle w telegraficznym skrócie.

Nie wiem jak Ty ale ja bardzo ciekaw jestem rozstrzygnięcia Trybunału w tej sprawie.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Lech 4 kwietnia, 2018 o 15:43

  Zasada neutralności? Nie widzę związku z tematem. Opłata egzekucyjna wynosi Xzł, bez względu na to, czy w tym X jest VAT, czy nie ma – więc w sumie podatek ten jest jak najbardziej neutralny dla ponoszącego takie opłaty dłużnika. Jest wręcz przeciwnie – zasada neutralności wymaga właśnie tego, aby pobierane przez komornika opłaty nie były zwiększane o podatek VAT.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 4 kwietnia, 2018 o 18:00

  Sąd Rejonowy w Sopocie znalazł jednak związek odwołując się do zasady neutralności właśnie w pierwszym z pytań prejudycjalnych do TSUE:
  1. Czy w świetle systemu podatku od wartości dodanej wynikającego z dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE seria L z 2006 r. Nr 347/1, ze zm. – zwanej dalej w skrócie: „Dyrektywa VAT”), w szczególności jej art. 1, art. 2 ust. 1 lit. a i c oraz art. 73 w zw. z art. 78 akapit 1 lit. (a) oraz wywiedzionej z nich zasady neutralności podatku VAT, będącej ogólną zasadą prawa unijnego, dopuszczalne jest – biorąc pod uwagę treść art. 29a ust. 1 oraz art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm. – dalej w skrócie: u.p.t.u.) w zw. z brzmieniem art. 49 ust. 1 i art. 35 oraz art. 63 ust. 4. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1277 ze zm. – dalej: u.k.s.e.) – przyjęcie stanowiska, iż w pobieranych przez komorników sądowych opłatach egzekucyjnych zawarta jest kwota podatku od towarów i usług (tj. podatku VAT),

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: