Zaduszki

Leszek Bloch02 listopada 2015Komentarze (0)

Chociaż powszechnie odwiedzamy groby swoich bliskich w Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada (dzień wolny od pracy) – to właśnie dzisiaj 2 listopada przypada tzw. Dzień Zaduszny tj. dzień modlitw i pamięci za dusze zmarłych. Wyrazem tej pamięci jest tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania wieńców czy kwiatów symbolizujących pamięć.

Wczorajsza tłumna obecność na cmentarzach i powroty z nich uzmysławiają, że te dwa dni można zaliczyć do jednych z najbardziej rodzinnych świąt w Polsce. Obecne tempo i tryb życia, częste zamieszkiwanie z dala od miejsca urodzenia i szereg innych przyczyn sprawiają, że z rodziną spotykamy się najczęściej na weselach lub pogrzebach…. albo przy takich okazjach jak wczorajsza czy dzisiejsza.

Jeden z moich wujków od kilkudziesięciu lat pokonuje przy tej okazji ok. 600 km w jedną stronę i jeśli można być czegoś pewnym na tym świecie to tego, że jak będzie samodzielnie chodził – to na pewno przyjedzie i spotkam go przy grobie jego rodziców.

Byłem i ja z synem na grobach zmarłych z mojej rodziny. Opowiadałem mu o tych zmarłych, których sam zapamiętałem i o tych o których opowiadali mi rodzice czy dziadkowie. Uznaję to za jeden z elementów budowania jego tożsamości. Każdy ze zmarłych wpływał w jakiś sposób na kształtowanie współcześnie mu żyjących następców i jakaś jego cząstka może mieć wpływ na to jakimi jesteśmy obecnie. Nie zapominam o zapaleniu znicza na grobach żołnierskich wspominając przy tej okazji tych którzy grobu nie mają albo też nie wiadomo gdzie się znajduje – tak jak w przypadku jednego z moich pradziadków, który zginął w pierwszej wojnie światowej. Zastanawiam się wówczas jak musiało być ciężkie wówczas życie pozostałych po nim: wdowy z garstką dzieci, z których najstarsze (mój dziadek) miało 9 lat.

Memento Homo Mori (pamiętaj człowiecze o śmierci) – hasło świeckiego zrzeszenia religijnego – Arcybractwa Dobrej Śmierci (bractwo powstało w 1595r) – wydaje się szczególnie właściwym w dzisiejszym dniu przypomnieniem o przemijaniu. Do bractwa należy 20 osób – wyłącznie mężczyzn –  w tym znany fotograf Adam Bujak, którego album o bractwie robi niesamowite wrażenie.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: