Zaliczka na opinię biegłego – zażalenie na zarządzenie przewodniczącego

Leszek Bloch05 sierpnia 2019Komentarze (0)

Z pomysłów ostatniej nowelizacji k.p.c. – szczególnie przypadł mi do gustu (z punktu widzenia wierzyciela dochodzącego zapłaty w procesie) – ten zakładający uniemożliwienie blokowania procesu „piętrowymi zażaleniami”. Zażalenia na postanowienia o odrzuceniu poprzedniego zażalenia – lub podobne – wchodziły w skład żelaznego repertuaru środków procesowych stosowanych przez unikających zapłaty dłużników. Była to jedna z największych zmór procesu grożąca ugrzęźnięciem na lata w niekończących się postępowaniach zażaleniowych – pobocznych w stosunku do głównego wątku procesu. Dla przykładu wskażę, że rozpoznanie zażalenia przez sąd odwoławczy często trwało ponad rok – albo i dłużej, zaś niektórzy pozwani potrafili żalić każdą czynność lub jej zaniechanie – niezależnie od tego czy zażalenie na nią przysługiwało.  Jeszcze dotkliwiej odczuwało się to w postępowaniach egzekucyjnych gdzie sąd rejonowy rozpatrywał skargi na czynności komornika, zaś rozstrzygnięcie sądu rejonowego zaskarżane było do sądu okręgowego.

Znając jednak inwencję uczestników procesu oraz kwestie nieuregulowane wprost przez ustawodawcę – tonuję wzbierający optymizm. Rozwiązania sytuacji nieprzewidzianych w przepisach – są znane dopiero po ukształtowaniu się linii orzecznictwa, zaś na nią największy wpływ ma orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Takie jak chociażby uchwała Sądu Najwyższego Sygn. akt III CZP 15/19 z dnia 25 lipca 2019 wydana w rozstrzygnięciu zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Szczecinie:

„Czy na zarządzenie Przewodniczącego wzywające stronę do uiszczenia zaliczki na wydatki związane z dopuszczeniem dowodu z opinii biegłego sądowego przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 9 k.p.c.)?”

została udzielona wspomnianą uchwałą SN III CZP 15/19 następująca odpowiedź:

Na zarządzenie przewodniczącego, wzywające stroną do wniesienia zaliczki na wydatki związane z przeprowadzeniem dowodu z opinii biegłego, przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 9 w zw. z art. 398 k.p.c.).

 

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: