Zmiany k.p.c. 2017 – kwoty dochodzone w postępowaniu uproszczonym a opłata od pozwu

Leszek Bloch27 czerwca 20175 komentarzy

W poprzednim wpisie zasygnalizowałem zmianę kwotową pozwu do której stosować należy formularze. Dla przypomnienia: obecnie roszczenia nie przekraczające 20 tys. zł pozwy będą rozpoznawane w tzw. postępowaniu uproszczonym i pozwy w takich sprawach należy od dnia 1 czerwca 2017 r. składać na urzędowych formularzach.

Czy zatem zmiana kwot pozwów wpłynie na wysokość opłat od pozwów?

Do dnia 1 czerwca 2017r. kiedy to weszła w życie nowelizacja k.p.c. – opłaty od pozwów dotyczących roszczeń powyżej 10 tys.zł były obliczane procentowo jako 5% kwoty pozwu (względnie 1,25% od pozwów rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym)  zaś opłaty od pozwów wnoszonych w postępowaniu uproszczonym (tj. do dnia 31 maja 2017r.  do 10 tys. zł) były stałe i wynosiły przy wartości pozwu:

do 2000 zł –  opłata 30 zł,

ponad 2000 zł do 5000 zł – opłata 100 zł,

ponad 5000 zł – do 7500 zł – opłata 250zł ,

ponad 7500 zł – opłata 300 zł

(jeśli sprawa była rozpoznawana w postępowaniu nakazowym opłata wynosiła 25% ww. kwot nie mniej niż 30 zł)

Od dnia 1 czerwca 2017r. w postępowaniu uproszczonym dochodzimy roszczeń do 20 000 zł, jednak nowelizacja nie wpłynęła na ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych która określa tryb i zasady pobierania kosztów, opłat i należności sadowych.

Oznacza to, że przy dochodzonych w postępowaniu uproszczonym roszczeniach mieszczących się w granicach powyżej 7500 zł a poniżej 20 000 zł uiścić należy 300 zł – jeśli sprawa będzie rozpatrywana w trybie upominawczym oraz 75 zł jeśli sprawa będzie rozstrzygana w trybie nakazowym. Obliczanie procentowe jako 5% w trybie upominawczym (względnie 1,25 % w postępowaniu nakazowym) zastosujemy do pozwów przekraczających 20 000 zł.

Dla przykładu:

Od pozwu na kwotę 18000 zł wniesionego w dniu 31 maja 2017r. powód zobowiązany były uiścić opłatę od pozwu: w postępowaniu upominawczym 900 zł zaś w postępowaniu nakazowym – 1/4 tej kwoty tj. 225 zł

zaś od takiego samego pozwu wniesionego w dniu 1 czerwca 2017r. powinien zapłacić odpowiednio: w postępowaniu upominawczym: 300 zł zaś w postępowaniu nakazowym 75 zł.

To dobra wiadomość dla wierzycieli decydujących się na powództwo po wejściu w życie tej nowelizacji – zapłacą mniej w tego typu sprawach 🙂

Na analogicznej zasadzie zapłaci mniej również pozwany wnoszący zarzuty w postępowaniu nakazowym.

Jeszcze jedna rzecz o której możesz nie wiedzieć a która może mieć dla Ciebie znaczenie jeśli sprawa nie jest sprawą gospodarczą miedzy przedsiębiorcami.

W niektórych sądach posiadających kilka wydziałów cywilnych- sprawy cywilne podlegające rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym prowadzi jeden wyznaczony wydział.

Tak jest w większych sądach np: w Sądzie Rejonowym Lublin – Zachód w Lublinie gdzie funkcjonują I Wydział Cywilny , II Wydział Cywilny (rozpoznają sprawy np: według przyporządkowania alfabetycznego powoda) a także najsłynniejszy z wydziałów VI Wydział Cywilny (tzw. e-sąd – popularne EPU) jak również VIII Wydział Cywilny (tzw. egzekucyjny).

Własnie ten VIII Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin – Zachód oprócz spraw egzekucyjnych (licytacje, skargi na czynności komornika i inne środki zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym) rozpoznaje także sprawy w postępowaniu uproszczonym.  Jest to wydział nielicho obłożony pracą co w oczywisty sposób przekłada się na czas trwania postępowania. Wyobraź sobie teraz pracę tego wydziału po wejściu w życie nowelizacji: do całej masy spraw egzekucyjnych i dotychczasowych uproszczonych dojdą sprawy uproszczone które do wejścia w życie nowelizacji rozpatrywały inne wydziały cywilne (sprawy z przedziału powyżej 10 tys.zł a poniżej 20 tys. zł).

Całe szczęście że zdecydowana większość spraw jaka do mnie trafia to sprawy gospodarcze a sprawy gospodarcze z tego obszaru rozpatruje VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego Lublin – Wschód ….

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 28 czerwca, 2017 o 07:49

  Z moich doświadczeń wynika, iż szereg sądów w postępowaniu uproszczonym-nakazowym, nieprawidłowo oczekuje uiszczenia opłaty 1/4 z 5% standardowej opłaty…

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 28 czerwca, 2017 o 11:31

  O … to dla mnie nowość. Ja z kolei spotkałem się że niektóre sądy oczekiwały w nakazowym uproszczonym pełnej zryczałtowanej opłaty stałej a nie 1/4 opłaty .

  Odpowiedz

  Michał 12 października, 2017 o 08:02

  Dokładnie ja mam taki przypadek. Złożyłem pozew o postępowanie uproszczone nakazowe, dochodzona należność 3500zł. Opłata ryczałtowa wynosi 100zł, jednak skoro nakazowe to policzyłem 1/4 (25zł), ale że opłata minimalna jest 30zł to tyle wpłaciłem. Po dwóch miesiącach dostałem pismo, że mam dopłacić 70zł, czyli w sumie ma być 100zł.

  Odpowiedz

  Marzena 29 sierpnia, 2017 o 11:22

  Witam, wniosłam pozew o zapłatę 20 000zł z dniem 23.06.2017, tak więc jaka opłata obowiązuje? 300zł od wpisu czy 5 % wartości przedmiotu sporu? Sędzia zarządził o wezwanie mnie o 500zł, w związku ze zwolnieniem z kosztów w połowie, ale czy i tak nie doszło do pomyłki? W razie pomyłki wystarczy pismo o ponowne wydanie zarządzenia o wezwanie do uiszczenia opłaty ?

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 29 sierpnia, 2017 o 11:50

  Jeśli pozew faktycznie wniesiony po 1.06.2017 – to do 20 tys. zł – opłata 300 zł a powyżej 5% wartości. Czy wystarczy pismo – zależy jak sąd do tego podejdzie. Być może zwróci pozew z powodu nieopłacenia i wówczas pozostanie złożyć zażalenie na zarządzenie o zwrocie – ale to przedłuży postępowanie. Można też spróbować tak: opłacić zgodnie z wezwaniem po czym złożyć wniosek o zwrot nadpłaty ze stosownym wyjaśnieniem (wówczas nie przedłuży to postępowania)

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: