Zmiany w egzekucji 2019: czynności komornika bez VAT

Leszek Bloch02 stycznia 20194 komentarze

Z ostatniej chwili : )

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się informacja mająca kluczowe znaczenie dla egzekucji. Z utrzymanej w populistycznym tonie notatki  o zmianach w egzekucji – przedstawiającej szereg instrumentów mających demotywować komorników (typu: Komornik otrzyma wynagrodzenie prowizyjne, stanowiące część pobranych opłat. Procentowa wysokość wynagrodzenia będzie malała wraz z wysokością ściągniętych przez komornika opłat (od 99 do 60 proc.)  wyłuskałem temat, którego losy ważyły się w ostatnich miesiącach. Chodzi o VAT w egzekucji.

 

Temat ten rozpalał dyskusje od dłuższego czasu. Wspomnę tylko garść wpisów jakie pojawiły się na blogu ad. VAT w egzekucji.

VAT w egzekucji: uchwały SN to jeszcze nie koniec. Teraz Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jeszcze o VAT w egzekucji. Czy wierzyciel / dłużnik zawsze odpowiada za błędy komornika?

VAT w egzekucji: bolesne konsekwencje dla wierzycieli za błąd komornika

SN ostatecznie przesądził: komornik nie może dodać VAT do opłaty egzekucyjnej

NSA: Komornik jest podatnikiem VAT.

Uchwała SN: komornik nie powiększy opłaty egzekucyjnej o VAT.

Czy komornik powiększy opłatę egzekucyjną o VAT ?

Koszty egzekucji wzrosną nie tylko o VAT.

W skrócie rzecz ujmując było to tak, że komornicy zostali uznani za podatników VAT , w wyniku czego zaczęli doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej – po czym SN ostatecznie przesądził: komornik nie może dodać VAT do opłaty egzekucyjnej. Dokonana przez nowelizację ustawy o komornikach obniżka opłaty egzekucyjnej do 10%  połączona z perspektywą odprowadzania od niej VAT przez komorników stanowiłyby moim zdaniem gwóźdź do trumny skutecznej egzekucji. Losy VAT w egzekucji ważyły się do samego końca tj. do chwili wejścia w życie znowelizowanej ustawy o komornikach.

 

Na szczęście jak zapowiada wspomniana notatka Ministerstwa Sprawiedliwości: 

Ministerstwo Sprawiedliwości porozumiało się z Ministerstwem Finansów, że w związku z tymi nowymi przepisami zostanie wydana interpretacja ogólna, w myśl której czynności komorników wykonywane w postępowaniu egzekucyjnym nie będą podlegać opodatkowaniu VAT.

 

A co na to Ministerstwo Finansów?

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów odszukałem komunikat dot. interpretacji ogólnej w sprawie komorników którego treść przytaczam poniżej:

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że w najbliższym czasie wyda interpretacje ogólną przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT działalności komorników sądowych od 1 stycznia 2019 r., tj. po wejściu w życie przepisów:

ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 771) oraz
ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 770).

Główną tezę interpretacji ogólnej stanowić będzie stwierdzenie, że wykonywane – w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. – przez komorników sądowych czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 2 stycznia, 2019 o 13:00

  Nie bardzo rozumiem czemu forma interpretacji a nie jasny przepis prawa doprecyzowujący materię. Niemniej lepiej tak i lepiej późno niż wcale.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 2 stycznia, 2019 o 15:17

  Zapewne z interpretacji łatwiej się wycofać ew. zmienić… Zapowiedź interpretacji pojawiła się na mf.gov.pl 31.12.2018 g. 13.12 czyli kilka godzin przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o komornikach. Taki rzut na taśmę. Pomyślności w 2019 roku Panie Kamilu 🙂

  Odpowiedz

  Kamil 3 stycznia, 2019 o 13:51

  A dziękuję i wzajemnie 🙂

  Odpowiedz

  Lech 7 stycznia, 2019 o 11:36

  Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby za 5 lat okazało się, że interpretacja była jednak błędna. Zresztą – patrząc pobieżnie – cała ta sytuacja jest jakaś kuriozalna – z wielkim hałasem poprzez orzeczenia sądów w zeszłym roku okazało się, że komornicy są podatnikami VAT, i nagle to wszystko miałoby być odwrócone zwykłą „interpretacją”???

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: