Zmiany w egzekucji po 8 września 2016: skarga na czynności komornika 767 k.p.c.

Leszek Bloch26 października 201616 komentarzy

Jeśli zaznałeś szczęścia małżeńskiego zgodzisz się zapewne, że w małżeńskich niesnaskach nie ma jednego winnego gdyż wszelakim konfliktom winne są dwie strony: żona i teściowa:) (przynajmniej gdy rozmówcą jest mężczyzna)

Podobnie w biznesie: dłużnicy sporadycznie upatrują winę po swojej  stronie gdyż winnym ich niepowodzeń jest zwykle: wierzyciel (gdyż kieruje do egzekucji miast czekać w nieskończoność) i komornik (gdyż egzekwuje zgodnie z wnioskiem uprawnionego wierzyciela i tytułem wykonawczym zamiast uwzględnić racje dłużnika o braku zawinienia), względnie komornik i dłużnik dłużnika (gdyż nie zapłacił swojemu wierzycielowi a naszemu dłużnikowi).

Tak oto komornik wyrasta na głównego winowajcę biznesowych niepowodzeń  dłużników :).

Wychodząc zatem na przeciw oczekiwaniom społecznym ustawodawca uprościł tryb składania skargi na czynności komornika nowelizując art. 767 k.p.c.

Przy czym nie mówię, że to źle 🙂 – to w sumie dobrze dla każdej ze stron a nawet dla niektórych pełnomocników – bowiem pomyłki ze skierowaniem skargi do właściwego organu zdarzały się i pełnomocnikom (z czego się zwykle cieszyłem 🙂 gdyż był czas kiedy niewłaściwe wniesione skargi były traktowane bardzo formalnie i odrzucane).

Poza tym część skarg (tych zasadnych) ma szansę być uwzględniona bez angażowania sądu – przez uwzględniającego skargę komornika.

I tak:

  • Dotychczas skarga na czynności komornika powinna być złożona do sądu przy którym działał komornik właściwy miejscowo  dla miejsca zamieszkania/siedziby dłużnika nawet jeśli egzekucję prowadził komornik spoza właściwości ogólnej. Sąd przesyłał skargę komornikowi który w terminie 3 dni zobowiązany był na nią sądowi odpowiedzieć i ew. ją uwzględnić
  • Obecnie po nowelizacji skargę na czynności komornika powinno się złożyć bezpośrednio do komornika który dokonał lub zaniechał czynności zaś ten może ją uwzględnić lub w razie nieuwzględnienia przekazuje wraz z uzasadnieniem do właściwego sądu tj. sądu właściwego dla komornika miejsca zamieszkania/siedziby dłużnika
  • niezmieniony został siedmiodniowy termin do wniesienia skargi
  • o uwzględnieniu skargi komornik nie zawiadamia już sądu tylko skarżącego i zainteresowanych których uwzględnienie skargi dotyczy
  • dodano zapis (§ 11) iż skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o usunięciu braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług

 Pozostałe wpisy traktujące o zmianach w egzekucji:

Zmiany w egzekucji od 8 września 2016 min. elektroniczne zajęcie rachunku i komornicze wyjawienie majątku

Zmiany w egzekucji od 8 września 2016: kwota wolna od zajęcia na rachunku

Zmiany w egzekucji: nadchodzi elektroniczna licytacja ruchomości

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Kamil 26 października, 2016 o 07:42

    Ciekawe jak będzie wyglądało przestrzeganie 3 dniowego terminu na jej przekazanie przez komornika wraz z uzasadnieniem 🙂 Nie tylko dłużnicy składają skargi, wierzycielom też się zdarza 🙂

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 26 października, 2016 o 09:33

    To prawda Panie Kamilu – wierzyciele też skarżą (mi w imieniu wierzycieli zdarzało się także skargi składać) – ale dłużnicy składają skargi nieporównywalnie częściej i jest to moim zdaniem jeden z głównych elementów przedłużających postępowanie egzekucyjne z nieruchomości. Co do przestrzegania terminów: jak nie ma sankcji z tego tytułu to sam Pan zapewne wie… Chociaż z drugiej strony jak wpłynie ileś tam skarg jednocześnie dotrzymanie 3 dniowego terminu jawi się jako co najmniej iluzoryczne.

    Odpowiedz

    katarzyna 7 sierpnia, 2017 o 11:54

    Witam mam pytanie; komornik blokuje nam konto chodz juz jest spłacony dług w całosci nie odbiera tel nie odp na listy czy moge skarge złozyc?

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 7 sierpnia, 2017 o 12:08

    Blog nie jest miejscem odpowiedzi na indywidualne pytania (jest o tym informacja pod każdym artykułem) ale wyjątkowo odpowiadam: jeśli dług został spłacony na konto komornika łącznie z jego kosztami to można złożyć skargę

    Odpowiedz

    Krzysztof Rajkowski 27 października, 2016 o 11:08

    Po przeczytaniu artykułu od razu przypomniała mi się akcja ocieplania wizerunku komorników. Komornik nie zabiera komornik oddaje 😉 Nie wiem czy mogę wkleić link do reklamówki w komentarzu, jeżeli nie poproszę o wymoderowanie 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=KgYR_GypMLM

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 27 października, 2016 o 11:23

    W sumie przecież tak powinno być: zabiera temu który nie oddaje mimo że powinien oddać…

    Odpowiedz

    Witold Konopiński 27 lutego, 2017 o 23:59

    A nie jest. Kosztami egzekucyjnymi winien być obciążany wierzyciel, bowiem to on zleca pracę komornikowi i to on ponosi odpowiedzialność (ryzyko) za udzielenie pożyczki osobie/podmiotowi niewypłacalnemu. Ponadto w obecnym kształcie komornik poza byciem funkcjonariuszem publicznym jest również przedsiębiorcą, tj. działa na własny rachunek ekonomiczny i zobowiązany jest zarobić na dłużniku. Czy to uczciwe. W mojej ocenie radykalnie nie.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 28 lutego, 2017 o 08:20

    Kosztami egzekucji powinien być obciążony ten który nie wykonał dobrowolnie i terminowo swego zobowiązania=spowodował konieczność egzekucji = dłuznik

    Odpowiedz

    Witold Konopiński 17 kwietnia, 2017 o 01:30

    A jeśli inwestuje Pan w akcje danej firmy i ta ponosi plajtę, to ktoś powinien zrekompensować Panu poniesione ryzyko? Upadła firma, a może państwo? Nonsens. Banki jak każdy podmiot gospodarczy prowadzą działalność zarobkową obarczoną ryzykiem. Są zobowiązane do weryfikacji kredytobiorcy pod kątem jego wypłacalności. Jeśli podejmą złą decyzję, to nadal mają prawo czynnie domagać się spłaty kapitału, ale nie kosztem dłużnika. To tak, jak by ofiara własnoręcznie miała wykopać pod siebie dół. Najprościej mówiąc, komornik jest wynajętym przez bank windykatorem.

    Jak Pan sądzi, dlaczego tak łatwo jest otrzymać dzisiaj kredyt? Dlaczego banki zasypują nas swoimi ofertami w radio i telewizji? Dlaczego wręcz nagabują nas telefonicznie na zaciągnięcie zobowiązania? Bo doskonale zdają sobie sprawę, że są bezkarne i w ostatecznym rozrachunku to dłużnik poniesie wszelkie koszta. A nie powinien. To podobnie jak z narkotykami – namawianie kogoś do zażycia celem osiągnięcia korzyści własnych jest wysoce naganne.

    Krzysztof 28 lutego, 2017 o 10:09

    Przecież jest tak jak Pan mówi. W przypadku udzielenia pożyczki osobie niewypłacalnej to wierzyciel ponosi koszty egzekucji, a nie dłużnik. Inaczej ma się sprawa w przypadku jeżeli ktoś celowo i z premedytacją nie wykonał zobowiązania, mimo iż posiada majątek , który na to pozwala.

    Odpowiedz

    Tomek 5 czerwca, 2017 o 14:35

    Istnieje wiec mozliwosc wniesienia skargi tylko na fakt ze komornik doliczyl VAT zamiast zadowolic sie 1/10 przeciegego wynagrodzenia w trybie 767 czy nie ? Co dokladnie oznacza sformuowanie „na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług” ?
    Tak naprawde skarga na VAT jest skarga na zla kalkulacje kosztow a nie na uiszczanie badz nieuiszczenie VAT.
    Prosze wiec o opinie co bedzie jak zloze taka skarge. Bedzie ja musial komornik uargumentowac i przeslac do sadu czy nie.

    Dziekuje za wyjasnienia
    Tomek

    Odpowiedz

    Jacek 23 lipca, 2017 o 11:02

    mała uwaga do artykułu – terminem na wniesienie skargi jest tydzień a nie 7 dni

    Odpowiedz

    Adam 30 sierpnia, 2017 o 13:57

    Nie poruszył Pan kwestii intertemporalnej (tak to się chyba nazywa w języku prawniczym), a mianowicie stosowania art. 767 do postępowań egzekucyjnych wszczętych przed dniem 8.09.2016 r. Na stronie internetowej Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa znajduje się informacja, że wszystkie skargi, nawet jeżeli zostały wszczęte przed wyżej wskazaną datą, należy składać do komornika prowadzącego postępowanie, na potwierdzenie tego zostało powołane stanowisko orzecznictwa jednakże bez żadnego skomentowania. Kierując się tą informacją skierowałem skargę do komornika, który przekazał ją do Sądu (w Krakowie) po upływie 7 dni od daty jej otrzymania przeze mnie. Sąd uznał, że skarga została wniesiona po terminie i ją odrzucił. Sąd stanął na stanowisku, że skarga powinna być skierowana bezpośrednio do Sądu, gdyż postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte przed wyżej wskazaną datą, a orzecznictwo (to ze strony internetowej Sądu w Łodzi) odnosi się do przekazania sprawy między sądami, a nie między sądem i komornikiem. Uważam, że to granda, gdyż Sąd w Łodzi dezinformuje, chyba że ma rację, a tylko Sąd w Krakowie ma sztamę z komornikiem.

    Odpowiedz

    Krystian 24 września, 2017 o 17:50

    Skargę na komornika składamy do komornika, to tak jakby policja wysyłała zawiadomienie do złodzieja o terminie przeszukania. Termin siedmiodniowy dla dyletanta prawnego, który po pracy dochodzi swoich praw, a ci co za to pieniądze biorą mają terminy prawnie regulowane przez siebie, bo pomimo stosownego wykształcenia jego percepcja umysłowa uznaje sprawę za nazbyt złożoną. Brawo dla komorników, którzy w zadłużonym warsztacie samochodowym dokonali zajęcia samochodów klientów, i wierzyciel, i dłużnik byli szczęśliwi, jeden odzyskał, drugi nie stracił. a państwo jeszcze sobie podwójny VAT wzięło. Zawsze będzie na 500 plus.

    Odpowiedz

    Piotr_B 13 marca, 2018 o 08:19

    Ciekawi mnie kwestia „sądu właściwego dla komornika miejsca zamieszkania/siedziby dłużnika”. W sytuacji gdy wierzyciel wybrał komornika z poza rejonu właściwego dla dłużnika, skargę komornik przekaże do swojego sądu czy sądu dłużnika?
    PS Podejrzewam, że te uwzględnione przez samego komornika skargi to jakieś sporadyczne przypadki. Tymczasem finalnie zasadnych skarg jest zdecydowanie więcej. Przydałaby się jakaś statystyka.

    Odpowiedz

    Leszek Bloch 18 kwietnia, 2017 o 09:18

    Nie widzę związku komentarza z komentowanym artykułem ale pierwsze co mi się nasuwa to to że weryfikację swojej wypłacalności z uwzględnieniem niepewnej przyszłości powinien przede wszystkim przeprowadzić ten który zaciąga zobowiązanie.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: