Zmiany w postępowaniu cywilnym po 8 września 2016 – refleksje po konferencji szkoleniowej

Leszek Bloch10 października 20162 komentarze

Dla pełnomocnika procesowego większe znaczenie – aniżeli orzecznictwo Sądu Najwyższego – ma zwykle „praktyka orzecznicza” sądu okręgowego czy sądu apelacyjnego 🙂 – a to z tego względu, że większość spraw znajduje finał właśnie na tym etapie.

Chociażby dlatego pojawienie się na konferencji szkoleniowej w Kazimierzu Dolnym obejmującej min. ostatnią nowelizację postępowania cywilnego – uznałem za wskazane a nawet konieczne (nie bez znaczenia było i miejsce konferencji – szczególnie urokliwe poza sezonem 🙂 ). Wykłady prowadzili bowiem sędziowie lubelskiego sądu okręgowego i apelacyjnego.

Wykład Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego i ich wpływ na praktykęprowadziła sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie Danuta Mietlicka. Nie ukrywam, że dla pełnomocnika procesowego spojrzenie sędziego, który widzi sprawę nieco z innej perspektywy – jest szczególnie cenne.

Nie sposób oczywiście podczas kilkugodzinnego wykładu omówić wszystkie zmiany – których nawet jeśli chodzi o ostatnia nowelizację – była cała masa. Oprócz zmian w egzekucji, które i ja staram się od jakiegoś czasu omawiać, ciekawiło mnie szczególnie sędziowskie spojrzenie na nowości wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego ostatnią obowiązującą od 8 września 2016 nowelizacją tj: ustawowa definicja dokumentu oraz forma dokumentowa czynności prawnych (postaram się pamiętać o rozwinięciu tego tematu w kolejnych wpisach).

Podczas konferencji dowiedziałem się, że coraz głośniej „mówi się” o przywróceniu postępowania gospodarczego – z czego jako pełnomocnik przedsiębiorców byłbym bardzo zadowolony (moim zdaniem dynamika obrotu gospodarczego powinna mieć odzwierciedlenie w procesie).

Usłyszałem także kilka miłych słów na temat bloga, który choć w zamierzeniu skierowany do przedsiębiorców nie posiadających obsługi prawnej czy osób nie posiadających prawniczego wykształcenia – czytany jest ponoć chętnie przez innych pełnomocników :).

 P.S. Jeśli nie byłeś jeszcze w Kazimierzu Dolnym odwiedź go właśnie teraz: po sezonie wakacyjnym, gdy wolne od zgiełku i tłoku miasteczko odzyskuje swój naturalny urok. Uwierz mi: jesienią, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie – jest tu naprawdę pięknie 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 11 października, 2016 o 07:26

  Ciekaw jestem Pana reflekcji na temat formy dokumentowej. Wydaje mi się że zmiany rewolucji nie wprowadzają, ale na pewne aspekty, szczególnie przy konstruowaniu umów warto zwrócić uwagę.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 18 października, 2016 o 19:42

  Panie Kamilu – także rozmyślam nad ww. kwestią w kontekście konstruowania umów mając w perspektywie proces sądowy 🙂 pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: