Zmiany w zabezpieczeniach korzystne dla wierzycieli. W końcu

Leszek Bloch16 kwietnia 20182 komentarze

W miniony „piątek trzynastego” Sejm RP uchwalił istotne zmiany w zabezpieczeniach. Zmiany te powinny być poczynione już dawno – ale lepiej późno niż wcale 🙂 Dość powiedzieć, że zabezpieczenie przewidziane dotychczas obowiązującymi przepisami było nieco iluzoryczne – szczególnie w kontekście zabezpieczenia hipotecznego. Uchwalona 13.04.2018 ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece dotyczy właśnie tych trzech aktów prawnych i jest pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego SK 71/13. Uchwalone zmiany zostały obecnie przesłane do Senatu.

Motywy uchwalonej zmiany poznasz w uzasadnieniu projektu ustawy oraz uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25.10.2016 który orzekł, że dotychczasowy przepis art. 754(1) k.p.c. jest niezgodny z Konstytucją.

Obecnie jedynie sygnalizuję zmiany, natomiast z ich omówieniem wstrzymam się do czasu wejścia w życie i ukończenia spraw jakie prowadzę na gruncie dotychczasowych regulacji – bo licho nie śpi 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 16 kwietnia, 2018 o 14:35

  Dziś też ważne zmiany w terminach przedawnienia i zasadach realizacji egzekucji z rachunków bankowych – wierzyciele i ich pełnomocnicy mają dziś co czytać 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 16 kwietnia, 2018 o 20:03

  Oj tak: zmiana goni zmianę 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: