Opłata sądowa za przeciwnika procesowego

Leszek Bloch10 grudnia 201512 komentarzy

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz i oby to było wrażenie dobre :). Od czasu tej historii moje pojawienie w sądzie na praktykach (tak – byłem wtedy aplikantem) wywoływało życzliwy uśmiech sędziów wydziału gospodarczego i pytania o nowe koncepcje ja zaś zyskałem zadowolonego i – jak się później okazało – stałego klienta. Niezmiennie byłem od tamtej pory kojarzony z niekonwencjonalnymi pomysłami w procesie. Jak inaczej można postrzegać kogoś kto świadomie uiścił opłatę sądową za stronę przeciwną? Dlaczego? Posłuchajcie:

Często stosowaną przez pozwanych dłużników taktyką procesową jest przeciąganie procesu przez mnożenie braków formalnych, nieopłacanie środków zaskarżenia, wnioskowanie o zwolnienie z nawet minimalnych opłat i żalenie odmowy zwolnienia od tychże.

Chwila uprawomocnienia się wyroku może przedłużać się o wiele miesięcy na etapie sądu pierwszej instancji w sytuacji gdy złożony zostanie nieopłacony środek zaskarżenia. Następuje wówczas wezwanie skarżącego do opłaty, ten zwykle wnioskuje o zwolnienie od jej uiszczenia, po czym zostaje wezwany do złożenia oświadczenia o swoim majątku, zaś po spełnieniu tego obowiązku sąd decyduje czy i w jakim zakresie go zwolnić, zaś postanowienie sądu podlega dalszemu zaskarżeniu. Wprawni i dyskretnie profesjonalnie wspomagani dłużnicy mogą taką sprawę przeciągać rok i dłużej – zaś czas jaki zajmuje sama korespondencja z sądem (dwukrotne awizo) – to kilka miesięcy.

W sytuacji gdy po przejrzeniu akt i treści bezzasadnych zarzutów apelacji strony przeciwnej wiemy, że sąd drugiej instancji oddaliłby ją i wydał korzystny wyrok, który można by szybko egzekwować (wyrok sądu drugiej instancji jest natychmiast wykonalny) „krew się gotuje” że sprawa tkwi ciągle w pierwszej instancji. Zwłaszcza wówczas gdy kwota opłaty jaka blokuje tok postępowania jest niewspółmiernie mała do tego co można stracić w razie przedłużającego się procesu.

Z taką właśnie sytuacją zetknąłem się jako aplikant. Byłem wówczas prawnikiem w lubelskiej spółce handlowej w której nadzorowałem toczące się procesy o zapłatę. Właśnie w jednej ze spraw pozwany dłużnik przyjął strategię przeciągania procesu poprzez wnioskowanie zwolnienia od opłat i żalenie odmowy. Kwota opłaty jaką należało uiścić od złożonego środka zaskarżenia nie była wielka zaś czas grał na korzyść dłużnika – dawał mu zwiększoną szansę na „ucieczkę z majątkiem”.

Powód się gorączkował – zatem podsunąłem mu pomysł uiszczenia opłaty sądowej za stronę przeciwną tj. pozwanego dłużnika, uświadamiając jednakże, iż nie ma co liczyć na zasądzenie tej opłaty w orzeczeniu końcowym na rzecz wpłacającego. Powód przystał na to z ochotą.

Możesz wyobrazić sobie reakcję strony przeciwnej i emocje bijące z przesyłanych przez nią do sądu protestów – w których podnoszono że do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie.

Protesty dłużnika i jego pełnomocnika na nic się zdały – ja argumentowałem, że istotne jest: czy wpłata została dokonana w prawidłowej wysokości, w terminie i dotyczy konkretnej sprawy zaś relacje jakie łączą wpłacającego ze skarżącym są bez znaczenia i pozostają poza oceną sądu. Wspierałem się przy tym uchwałą Sądu Najwyższego sygn.akt. III CZP 40/95 z 12.04.1995  Uiszczenie opłaty sądowej należnej od strony przez inną osobę jest skuteczne„.

Na koniec dodam, że wierzyciel wyegzekwował swoje roszczenie i na tyle przekonał się do mojej osoby oraz pomysłów, że od szeregu lat nieprzerwanie korzysta z oferowanej przeze mnie pomocy prawnej, niezmiennie odrzucając coraz to nowe pojawiające się konkurencyjne propozycje. Czyż można wymagać więcej? 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Magda Bojaryn 10 grudnia, 2015 o 15:15

  Dziękuję za ten świetny przykład wpływania na szybkość postępowania sądowego! Proste i piękne 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 10 grudnia, 2015 o 15:36

  🙂

  Odpowiedz

  Krzysztof Szura 10 grudnia, 2015 o 16:05

  Proste i genialne 😉

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 10 grudnia, 2015 o 19:18

  Trzeba jednakże pamiętać że kosztów uiszczonych za przeciwnika sąd od niego nie zasądzi – co przy większych kwotach może trochę zaboleć 🙂

  Odpowiedz

  Krzysztof Szura 11 grudnia, 2015 o 15:00

  To prawda, ale jeśli jest to kwota do 200 złotych, a na stole leży kilka/kilkanaście tysięcy, taka kwota nie zaboli 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 11 grudnia, 2015 o 15:22

  Trzeba po prostu rozważyć potencjalne zyski i straty.

  Odpowiedz

  Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info 16 grudnia, 2015 o 00:43

  Ciekawe, przeciwnik procesowy musiał być faktycznie zaskoczony 🙂

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 16 grudnia, 2015 o 09:22

  Bardz

  Był. 🙂

  Odpowiedz

  Krzysztof 31 lipca, 2018 o 13:02

  Witam, prawdopodobnie będę próbował podobnego myku. W postępowaniu upominawczym o dużą kwotę pozwany wniósł sprzeciw od nakazu z brakami, sąd wezwał do nadesłania drugiego egz. sprzeciwu, nie nadesłali, sąd odrzucił sprzeciw, zażalili, teraz sąd wezwał do uiszczenia opłaty od zażalenia i tak się zastanawiam, czy nie pójść tym tropem, bo mogą przedłużać jeszcze pewnie jakiś czas. Chyba, że sąd puści to do II instancji i tam odrzucą, i już nie powinno być zażalenia zgodnie z art. 394(1) par. 2 in fine.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 31 lipca, 2018 o 19:53

  Powodzenia

  Odpowiedz

  Michalina 27 sierpnia, 2018 o 11:01

  Czy spotkał się Pan z opłacaniem za stronę przeciwną opłaty sądowej, kiedy to przeciwnik złożył już wniosek o zwolnienie z tej opłaty? Teoretycznie jest już po terminie, ale z powodu złożenia tego wniosku opłata będzie mogła być uiszczona w razie gdyby Sąd go oddalił.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 27 sierpnia, 2018 o 11:14

  Nie spotkałem się ponieważ jest to bardzo niestandardowa i sporadycznie występująca sytuacja – zatem nie ma za bardzo przypadków do porównania.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: