Korekta nieprawidłowej praktyki komornika

Leszek Bloch18 grudnia 20152 komentarze

To miłe uczucie, gdy rację przyznaje Ci nie tylko sąd rozpatrujący skargę na czynności komornika ale i komornik zaskarżonej czynności dokonujący 🙂  To ostatnie nie zdarza się może tak często jakby się chciało 🙂 ale  satysfakcja jest tym większa.

Jakiś czas temu we wpisie https://leszekbloch.pl/niesplacone-koszty-egzekucyjne-sie-mszcza/ wskazałem na – stosowany na szczęście tylko przez niektórych komorników – sposób egzekwowania od wierzycieli kosztów bezskutecznych egzekucji – za pośrednictwem innych komorników.

Dziś dalszy ciąg tej historii.

Obowiązek zwracania przez wierzycieli wydatków poniesionych przez komornika, które nie zostały pokryte z wyegzekwowanej części świadczenia, z uwagi na bezskuteczną egzekucję – nie jest niczym nadzwyczajnym – w końcu wskazuje na to art. 42 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. W takim przypadku dotychczasowy wierzyciel staje się dłużnikiem komornika zaś komornik wierzycielem.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie sposób egzekucji tych kosztów z jakim się zetknąłem.

Zdarzali się mianowicie komornicy którzy zamiast sami egzekwować te koszty zdecydowali się egzekwować je w innym postępowaniu aniżeli powstały i za pośrednictwem innego komornika przy czym ten „inny” komornik naliczał dodatkowo „swoje” koszty egzekucyjne.

Jeden z moich klientów padł ofiarą takiej praktyki.

Komornik z Rzeszowa który z własnej kieszeni pokrył kilkadziesiąt złotych na korespondencję w sprawie w której egzekucja okazała się bezskuteczna złożył wniosek egzekucyjny do innego komornika aby wydatkowaną kwotę wyegzekwować od niegdysiejszego wierzyciela.

Art. 46 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi, że do wartości od której nalicza się opłaty egzekucyjne nie wlicza się kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego. Komornik inicjujący postępowanie egzekucyjne jak i komornik dokonujący zaskarżonej czynności wyinterpretowali, że określenie „toczące się postępowanie” oznacza jedynie postępowanie w którym egzekucja okazała się bezskuteczna i że w kolejnym postępowaniu będzie można naliczyć „koszty od kosztów„.

Sprawa być może by mnie nie zbulwersowała (w końcu długi należy płacić) gdyby egzekucji nie mógł prowadzić komornik – wierzyciel (z majątku co do którego nie byłby właściwy miejscowo) – ale w tej sprawie wszystko zostało wyegzekwowane z rachunku bankowego.

Z uwagi na powyższe zdecydowałem się interweniować i złożyłem w imieniu mojego mocodawcy skargę na czynności komornika.

Liczyłem co prawda na korzystne rozstrzygnięcia sądu ale jakie było moje zdziwienie, gdy w odpowiedzi na skargę komornik który dokonał zajęć potwierdził zasadność skargi po czym zwrócił wyegzekwowaną opłatę stosunkową (plus VAT) 🙂

Sądowi rozpatrującemu skargę nie pozostało nic innego jak umorzyć postępowanie i zasądzić koszty skargi łącznie z kosztami zastępstwa 🙂 od komornika składającego nieuprawniony wniosek egzekucyjny. Egzekucja tychże nie powinna nastręczać problemów 🙂

Postanowienie sądu obejrzysz tutaj: 18 grudzień 2015

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Lech | blog o wekslach 29 grudnia, 2015 o 07:22

  Ciekawe czy komornik zmienił tę praktykę w stosunku do innych klientów.

  Odpowiedz

  Leszek Bloch 29 grudnia, 2015 o 10:22

  Sprawa jest świeża – zatem czas pokaże.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: